Růst sazeb může zabít akcie
|

Růst sazeb může zabít akcie

Rychlejší než očekávaný budoucí růst úrokových sazeb, který v týdnu naznačili čínské autority, otočil směr hlavních burzovních indexů směrem na jih. Zvyšování sazeb však na sklonku roku chystá také FED nebo ECB. Byla to jen nepřiměřené reakce nebo začátek změny pozitivního trendu na akciových trzích? Tuto otázku si v posledním reportu položili analytici švýcarské banky UBS.

Odpověď, kterou našli v burzovním almanachu, může býky přinejmenším vystrašit. Historicky se totiž výnosy z držení akcií po zvýšení úrokových sazeb citelně zhoršují a to v porovnání s 12 měsíci před samotným růstem sazeb.

sazby vs. akcie

Podle UBS sice existuje menší naděje, že tentokrát žijeme v „historicky abnormálních časech“ a proto by se historická statistika nemusela opakovat, ale i tak se podle nich můžeme při zvyšování sazeb připravit na všeobecnou nejistotu, které bude panovat na trzích a rozkolísané roční výnosy z držení akcií.

sazby vs. vykonnost akcii

USB doporučuje investorům, aby se při "období" růstu sazeb zaměřili na vysoce kvalitní akcie s dobrými fundamenty. V rámci sektorů radí více balancovaný poměr v rámci držení cyklických a defenzivních akcií.