Burzovní kalendář 1. 2. - 5. 2. 2010
|

Burzovní kalendář 1. 2. - 5. 2. 2010

Leden se stal nejztrátovějším měsícem od března 2009. O tom, jestli se pokles prohloubí, nebo naopak investoři využijí levnějších cen ke vstupu na trh, může rozhodnout v prvním únorovém týdnu americká nezaměstnanost nebo další várka firemních výsledků. Investoři na pražské burze budou nejvíce sledovat informace od uhelné NWR.

Akcie ČR

Wall Street

Americké akcie si z ledna odnášejí v průměru tříprocentní ztráty, technologický Nasdaq se dokonce propadl o pět procent.

O směru vývoje na začátku února může na Wall Street rozhodnout především vývoj celkové americké nezaměstnanosti, která bude zveřejněna v samém závěru týdne.

Investoři oslovení agenturou Reuters v průměru očekávají, že by měla zůstat na deseti procentech. Kromě toho budou zveřejněny počty nově vytvořených míst za prosinec (odhad 50 tisíc).

"Páteční nezaměstnanost může být bodem zvratu, zda se investoři začnou dívat pozitivněji na ekonomické oživení, protože všechny ekonomické ukazatele, které jí zatím předcházejí, ukazují na stále slabý trh práce," říká Art Hogan, hlavní stratég z investiční společnosti Jefferies. (zdroj: AP)

Svoji makroekonomickou váhu mohou mít také indexy nákupních manažerů ISM. V pondělí to bude údaj za průmysl (odhad 56,7 bodu), více sledovaná hodnota tohoto ukazatele za sektor služeb bude zveřejněna ve středu. Analytici očekávají oproti prosinci mírný růst na 51 bodů.

"Trh začal stagnovat a je více méně tam, kde byl v říjnu minulého roku. Vypadá to, že už nevidíme masy investorů, kteří věří v ekonomické oživení ve tvaru písmena V," říká Paul Nolte, výkonný ředitel z poradenské společnosti Dearborn Partners. (zdroj: AP)

Vrcholící výsledková sezóna hned v pondělí přinese hospodářská čísla od největší těžařské společnosti na světě Exxon Mobil (odhad 1,19 USD).

Důležitá budou také čísla od vydavatelů platebních karet Visa (odhad 0,91 USD) a Mastercard (odhad 2,47 USD) nebo farmaceutického gigantu Pfizer (odhad 0,5 USD).

Tón obchodování na technologické burze Nasdaq může udat společnost Cisco Systems (odhad 0,35 USD).

Uvidíme, jak se k výsledkům postaví investoři, kteří se v posledních dvou týdnech řídí stylem "sell on the news" a po dobrých čísel prodávají.

Ztrátový leden u mnoha investorů vzbuzuje obavy, které s sebou přináší historická statistika vývoje na burzách. Špatný leden velmi dobře indikuje, jak dopadnou akcie za celý rok. Otázkou je zda se letos historie bude opakovat.

datum událost
1-5/2 Výsledková sezóna (Pfizer, Cisco Systems, Exxon Mobil, Mastercard)
3/2 ISM – index nákupních manažerů ve službách
2/2 Prodeje stávajících domů
5/2 Nezaměstnanost

Eurozóna

Akciovou eurozónu čeká v prvním únorovém týdnu velmi nabitá výsledková sezóna. Na výsledkové listině najdou investoři například italskou energetickou společnost Enel (odhad 0,03 EUR), výrobce spotřebního zboží Unilever (odhad 0,3 EUR) nebo britského výrobce léků GlaxoSmithKline (odhad 0,32 GBP).

Z makrodat vyčnívá pondělní index nákupních manažerů za celou Unii. Investoři čekají růst na 52 bodů. Jakou chuť mají evropské domácnosti utrácet, zjistí investoři v podobě maloobchodní tržeb, které budou zveřejněny ve středu (odhad +0,4%).

Makroudálostí týdne bude čtvrteční zasedání bankéřů ECB, kteří by však podle odhadů agentury Bloomberg základní úrokovou sazbu měnit neměli (1 %). Důležitý může být následný komentář, který by se mohl týkat také aktuálních problémů, které mají se svým dluhem některé země, které používají jednotnou měnu (Řecko, Portugalsko).

datum událost
1-5/2 Výsledková sezóna (Enel, Unilever, Deutsche Bank, GlaxoSmithKline )
1/2 Index nákupních manažerů v EU
3/2 Maloobchodní tržby v EU
4/2 ECB – rozhodnutí o úrokových sazbách

Česká republika

Pražská burza minulý týden zakončila na rozdíl od jiných trhů s relativně malou ztrátou (0,6 %). O tom, zda se v týdnu investoři silněji vrátí do českých akcií, rozhodne zajisté nákupní apetit na světových trzích.

"Očekáváme, že i začátek února bude spíše ve znamení opatrnosti a nepředpokládáme žádný výrazný trend," napsal svým klientům Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantik FT. Svoji roli však může sehrát uhelná NWR.

NWR v tomto týdnu s velkou pravděpodobností oznámí, za kolik prodala svoji produkci pro letošní rok. Odhady hovoří o 10procentním meziročním růstu v cenách koksovatelného uhlí, které tvoří přibližně 60 % tržeb, a s 5procentním poklesem cen energetického uhlí (40 % tržeb).

Tyto informace mohou mít velký kurzotvorný význam a svým způsobem ovlivnit náladu na celém parketu pražské burzy.

datum událost
4/2 ČNB - rozhodnutí o úrokových sazbách
1-5/2 NWR – informace o cenách produkce