Proč půjde stříbro nahoru: 5 důvodů
|

Proč půjde stříbro nahoru: 5 důvodů

Drahé kovy se v posledních měsících utrhly ze řetězu. Jejich nejznámější zástupce - zlato - den za dnem stanovuje nová historická maxima. Důvodem je zejména obrovská investiční poptávka. Papírové peníze rychle ztrácejí hodnotu. Investoři proto přesouvají volné finanční prostředky do reálních aktiv. Stříbro, které je spíše průmyslově zaměřené, zhodnocuje především díky vyšší poptávce ze strany výrobních podniků.

Stříbro
Stříbro - vývoj kurzu

Globální výroba je již na nových maximech, což je důsledek rozmachu rozvíjejících se zemí. Průmyslová poptávka po stříbře je velmi silná, a to zejména ze strany elektrotechnického a fotovoltaického průmyslu. Vzhledem k rychlému bohatnutí Asiatů se předpokládá další výrazný růst zájmu o televizory, počítače, telefony a další elektroniku. Dlouhodobý graf ukazuje, že cena stříbra je v současnosti pořád daleko od historického maxima, které bylo dosaženo na počátku roku 1980.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena stříbra by v nejbližší době mohla ještě stoupnout. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 24 USD na 27 USD za trojskou unci.

Hlavní důvody pro růst ceny stříbra

1.

Stříbro - produkce

Globální průmyslová produkce dosáhla předkrizové úrovně – celosvětová průmyslová výroba v posledním roce roste a už byla pokořena produkční úroveň z před krize v letech 2008 a 2009. Zásluhu na tomto vývoji mají zejména rozvíjející se země. Jejich ekonomiky se za pomoci růstu domácí poptávky a rozsáhlé vládní pomoci velmi rychle zotavily z náhlého poklesu exportu a investic. Vůči krizi se ukázaly být odolné především asijské země. Čína a další státy jihovýchodní Asie v současnosti dosahují rekordní úrovně výroby a exportu.

Vzhledem k rostoucím objednávkám se neočekává náhlé obrácení trendu. Pro stříbro je expanze celosvětového průmyslu dobrá zpráva, protože přibližně polovina jeho spotřeby jde na vrub výrobních podniků. Důležité je také doplňování zásob vstupního materiálu. V recesi firmy redukovaly náklady a vyprázdnily sklady. V současné hospodářské expanzi je doplňují zpátky na úrovně, kde nehrozí nečekaný nedostatek surovin pro výrobu.

2.

Prodeje elektroniky prudce rostou. Pro stříbro je velmi důležitý vývoj v elektrotechnickém průmyslu, který má na svědomí přibližně čtvrtinu celkové spotřeby tohoto kovu. Asociace výrobců polovodičů uvedla, že hodnota celosvětových prodejů polovodičů, což jsou součástky nezbytné při výrobě elektroniky, dosáhla v srpnu 25,7 miliardy USD (jedná se o 3měsíční průměr). To je o přesvědčivých 33 procent více než minulý rok. Za prvních 8 měsíců tohoto roku byly tržby 195 miliard USD, přičemž ve stejném období minulého roku se prodeje pohybovaly na úrovni 135 miliard dolarů.

Prezident asociace Brian Toohey uvedl, že prudký růst poptávky po polovodičích je způsoben zvýšením prodejů počítačů a mobilních telefonů. Pohled na jednotlivé regiony odhaluje, že vzestup prodejů polovodičů byl v posledním roce zaznamenán zejména v Asii. Její spotřeba tvoří více než polovinu celosvětové poptávky.

3.

Spotřeba v elektrotechnickém průmyslu roste zejména v Asii. Po přečtení předchozích dvou odstavců určitě nikoho nepřekvapí, že v asijském elektrotechnickém průmyslu se spotřebovává přibližně polovina celosvětové poptávky tohoto průmyslového odvětví. Vůdčí zemí je Japonsko, které je dlouhodobě největším producentem elektroniky na světě.

Spotřeba v posledních letech rychle roste v Číně, Indii a na Tchaj-wanu, protože nadnárodní podniky zde otevírají nové fabriky, případně přesouvají továrny z vyspělých zemí, kde jsou mnohem vyšší výrobní náklady.

4.

Objevují se nové oblasti využití stříbra. Stříbro má vlastnosti, které jsou mezi ostatními kovy unikátní. Mezi ně patří zejména výborná elektrická vodivost (důležitá pro fotovoltaické panely a baterie) a antibakteriální charakteristiky, které jsou velmi žádané v medicíně. Díky těmto novým oblastem využití stříbra by jeho spotřeba měla v následujících letech výrazně vzrůst.

Velké naděje se vkládají zejména do fotovoltaiky. V tomto roce by se při výrobě solárních panelů mělo podle odhadu VM Group spotřebovat 570 tun stříbra. V příštím roce by to mělo být již 630 tun. Do roku 2020 se čeká 20- až 40násobné zvýšení kapacity produkce elektřiny ze solárních panelů. V příštích deseti letech by se při velmi konzervativním odhadu měla spotřeba ve fotovoltaickém průmyslu minimálně zdvojnásobit.

Důležitý je i vývoj produkce elektromobilů. Díky současnému boomu v tomto sektoru by v příštím roce měla spotřeba stříbra při výrobě baterií dosáhnout hodnotu 760 tun, což je o 100 tun více oproti předpokladu pro letošní rok.

5.

Množství stříbra ve fondu iShares Silver Trust

Investiční poptávka po drahých kovech je extrémně vysoká – investoři nevěří papírovým penězům a přesouvají své finanční prostředky do reálných aktiv. To je pro drahé kovy, komodity, akcie i nemovitosti velmi potěšující zpráva.

Investice do stříbra se dá provést pomocí nákupu derivátových kontraktů, nákupem fondů investujících do tohoto kovu, případně přímým nákupem stříbrných mincí a slitků.

Podle našeho názoru jsou nejlepší první dvě metody. Přímý nákup mincí a slitků je zatížen velkými transakčními náklady. Americká mincovna na počátku října uvedla, že zvýší požadovanou prémii při prodeji obchodníkům na 2 USD z 1,5 USD za trojskou unci. Chce tak zchladit extrémní poptávku po svých produktech. Obchodníci samozřejmě přesunou vyšší nákupní prémii na zákazníka. To znamená, že když se v současnosti cena stříbra pohybuje na burze na 24 USD/oz., tak dealer zaplatí za jednouncovou minci 26 USD a konečný zákazník více než 27 USD (to závisí na marži obchodníka). Vyšší prémie na americké stříbrné mince se odrazila již také na cenách mincí jiných států, zejména kanadských.

Největší stříbrný ETF na světě iShares Silver Trust už zvýšil objem spravovaného stříbra na 10 086 tun. Nominální hodnota této pozice je téměř 7,5 miliardy USD. Za poslední rok bylo do fondu nakoupeno 1 500 tun kovu. Stříbro - technická analýza

Technická analýza

Cena stříbra se nachází v extrémně silném růstovém trendu, což ukazují všechny tři klouzavé průměry - krátkodobý 21denní (zelená křivka), střednědobý 55denní (červená křivka) i dlouhodobý 200denní (modrá křivka). Na počátku září byla proražena důležitá rezistence na 20 dolarech.

Možná rizika

  • Velkou neznámou je strana produkce. Stříbro se získává především jako vedlejší produkt při těžbě průmyslových kovů. Přímá těžba dodává jenom 30 procent tohoto kovu. Ceny průmyslových kovů v posledních měsících rostou, proto se dá očekávat vyšší aktivita těžebních firem. Nabídka stříbra by se v příštím roce mohla zvýšit.

  • Investiční poptávka je velmi volatilní. Drahé kovy se staly velmi populárním instrumentem kvůli reálné hrozbě prudkého snížení hodnoty peněz. Případné rozhodnutí centrálních bank utáhnout měnové kohoutky by vyvolalo pokles zájmu o držbu zlata i stříbra.

  • Riziko přehřátí asijských ekonomik roste. Tamní vlády a centrální banky by mohly šlápnout na brzdy, což by snížilo domácí poptávku. Růst prodejů a potažmo i produkce elektroniky by v tomto případě nemusely naplnit očekávání.

Jak koupit stříbro?

  • Futures na stříbro (Silver), (COMEX, New York)

  • Měsíc dodání prosinec 2010 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

  • Objem kontraktu 5 000 uncí

  • Kurz v US dolarech za unci

  • Hodnota bodu: 1 bod = 5 000 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 5 000 USD)

  • Margin 8 100 USD/kontrakt