Ekonomika: Asijští tygři drtí západní svět
|

Ekonomika: Asijští tygři drtí západní svět

Japonsko bylo po desetiletí považováno za neohrožený vzor asijské ekonomiky a světovou ekonomickou dvojku. V letošním roce však chtě nechtě muselo ustoupit silnějšímu soupeři – Číně – a to přesto, že zde roční příjem na jednoho obyvatele dosahuje pouhých 70 tisíc korun. Není to přitom tak dlouho, co Čína pokořila ekonomické velmoci, jako jsou Německo a Velká Británie, a stala se nejdynamičtější ekonomikou světa.

Čína Malajsie
Tygr

Této situaci bezpochyby napomohla i celosvětová krize, která odkryla slabá místa národních ekonomik. Byla to právě Čína, která díky své masivní poptávce a řízené ekonomice pomohla vyvést svět z nejhoršího. Ani v době nejhorší krize se růst zdejšího HDP nepodíval pod 6 %, letos opět překračuje magickou desetiprocentní hranici.

Přestože je Čína takovou supervelmocí, najdeme mezi padesátkou největších a nejsilnějších firem světa podle časopisu Forbes jen hrstku čínských firem. Na pátém místě se umístila ICBC, na dvanáctém PetroChina, na sedmnácté pozici China Construction Bank, dále následuje Bank of China a Snopec (China Petroleum). Stejný počet zástupců má však i Velké británie, o jedno méně pak Francie.

Asie, to není jen Čína

Pokud si Čína udrží své tempo mohla by do roku 2025 odsunout Spojené státy na druhou příčku. Vzhledem k tomu, že zadlužení domácností je nyní v Číně na úrovni 14 % HDP, lze očekávat, že se tomu tak stane (v roce 2009 tvořila spotřeba 35 % HDP). Tato 14% hranice, která působí v západním měřítku poněkud směšně, se bude i nadále zvyšovat a podporovat dál růst domácí ekonomiky.

Ostatní asijské státy však nezůstávají stranou. Jižní Korea, Tchaj-wan, Filipíny, Singapur, Malajsie, Indonésie nebo Thajsko dokázaly, že si titul "asijský tygr" bez debat zaslouží.

Růst HDP Jižní Koreje se od poloviny roku 2009 zvýšilo z -4 % na +8 %. Malajsie se dokázala zvednout z -6,2 % v březnu 2009 na +10,1 % v březnu 2010. Thajsko si za stejné období polepšilo z -7,1 % na +12 %. Indonésie zaznamenala maximální pokles růstu HDP v roce 2009 na +4,08 %. Aktuální hodnoty opět přesahují + 6%.

Velká Británie, někdejší ikona evropské ekonomiky, potopila svůj hrubý domácí produkt během krize na úroveň -6 %. Ve druhém čtvrtletí letošního roku to však nedotáhla ani na +2 %. Podobné parametry můžeme pozorovat i u Francie, která nyní deklaruje růst kolem +1,7 %, tedy velmi daleko od lesku asijských predátorů.

Vsaďte na ETF asijských tygrů

Ekonomický vývoj jednotlivých států se naplno odráží ve vývoji akciových indexů, respektive ve vývoji národních exchange traded funds (ETF), které byly vytvořeny, aby pro malé či velké obchodníky rozšířily nákupní nebo prodejní (lze provádět i short operace) sortiment. ETF na mladé trhy

Jihokorejské ETF reprezentované iShares MSCI South Korea Index ETF si za uplynulých 12 měsíců připsalo velmi slušných 17 %. Index S&P 500 jen 9,5 %. Indonésie v podobě Market Vectors Indonesia Index ETF si za stejné období připsala neuvěřitelných 43 %. iShares MSCI Austria Investable Market Index Fund, tedy rakouské ETF, naopak za poslední rok ztratilo téměř 5 %.

Přehled ETF na světové trhy najdete na webu Akcieatrhy.cz

Budeme-li hledat souhrnný fond pro rozvíjející se trhy, pak by takovým kandidátem mohl být iShares MSCI Emerging Markets Index ETF. Ten ve zmiňovaném srovnávacím období posílil přibližně o 16 %.

Jak je vidět, všichni "tygři" hravě překonávají výkonnost širšího indexu S&P 500. Zdá se, že ti, co opět vsadili na současnou vlnu růstu regionálních asijských ETF nebo nepřestali věřit asijským velmocem, teď sklízejí sladkou úrodu.

Může se zdát, že jednotlivé státy nastartovaly své ekonomiky příliš snadno a rychle, což spíše vyvolává spekulace o možném přehřátí ekonomiky, ale příliv finančních prostředků, které se stále přelévají do tamních ekonomik, potažmo do asijských akcií, naznačuje, že růstu pravděpodobně hned tak nebude konec.

Zdroj: Akcieatrhy.cz