Dividendové akcie na BCPP: Na koho vsadit?
|

Dividendové akcie na BCPP: Na koho vsadit?

Poslední dobou roste u investorů zájem o dividendové akcie. Jejich výnosy jsou daleko vyšší než u dluhopisů nebo bankovních vkladů. V nejistém ekonomickém prostředí navíc vracejí investorům pravidelně určitou částku. Na koho může drobný investor vsadit na pražské burze?

Akcie ČR Dividendy

Při investicích do dividendových akcií stojí za zvážení nejen současná výše dividend, ale i jejich očekávaný vývoj do budoucna a případný růstový potenciál. U společností, které vyplácejí relativně nízkou dividendu, lze sázet na budoucí růst akcií, ale při současné ekonomické nejistotě vidí investoři raději hotovost, než sázet na investice do budoucího růstu.

Vyplacené dividendy na BCPP

Erste Bank

Erste Bank vyplácí jen menší část svého zisku ve formě dividend. Dividendu zato vyplácí stabilně každý rok, v poslední době se roční dividenda ustálila na hodnotě 0,65 EUR na akcii.

Vienna Insurance Group

Rakouská pojišťovací skupina vyplácí pravidelně dividendu, loni dokonce odměnila akcionáře i dodatečnou mimořádnou dividendou v hrubé výši 1,1 EUR.

NWR

Výsledky hospodaření se v pololetí opět dostaly do černých čísel, což umožňuje těžařské společnosti vyplatit dividendu za první pololetí. Na konci roku lze ještě očekávat další dividendu za druhé pololetí. Akcionáři si mohou u dividendy vybrat měnu, ve které bude vyplacena – mají na výběr z GBP, EUR, PLN a CZK.

Komerční banka

KB vyplácí poměrně slušnou dividendu. Na rozdíl od Erste se její akcie vyvýjejí v posledních letech stabilněji, protože banka působí pouze na místním trhu a je primárně vystavena dění v místní ekonomice.

Pegas Nonwovens

Firma vyrábějící netkané textilie vstoupila na pražskou burzu v roce 2007. Od té doby neustále zvyšuje vyplácenou dividendu. Navíc se cena akcií vyvýjí posledním rokem stabilně a udržuje se většinou v rozpětí 420 až 460 Kč.

ČEZ

U ČEZu mohli investoři v posledních letech počítat s hrubou dividendou na úrovni kolem 50 Kč. Bohužel vývoj na energetickém trhu a cena akcií naznačují, že v následujících letech nelze počítat s žádným výrazným růstem.

Philip Morris

Výroba tabáku patří mezi odvětví, která jsou jen velmi málo ovlivněna hospodářským cyklem. Navíc se PM řadí mezi dividendové "tutovky", protože vyplácí celý svůj zisk ve formě dividend.

Telefónica O2

Jednoznačně nejvyšší dividendový výnos přináší Telefónice O2. V posledních letech patřila mezi typicky dividendové akcie. Se svou štědrou dividendou se bude možná muset do budoucna uskromnit, protože jí docházejí peníze a dividendy vyplácela z rezervních zdrojů. Někteří analytici se domnívají, že samotný zisk nebude stačit na udržení současné výše dividendy, která už i tak oproti minulému roku klesla.