Burzovní kalendář 15. 11. - 19. 11. 2010
|

Burzovní kalendář 15. 11. - 19. 11. 2010

Investoři na newyorské burze přivítají příští týden na parketu automobilku General Motors, který se vrací se svým IPO zpátky na trh. Většinu pozornosti na sebe ovšem bude strhávat Irsko, které je jednou nohou v bankrotu, a makléři na parketu pražské burzy se po středečním svátku budou věnovat hospodářským výsledkům NWR.

Wall Street

Americké akcie zaznamenaly svůj nehorší týden za poslední tři měsíce, když k negativní náladě přispěly horší výsledky a výhled technologické společnosti Cisco, obavy ze zpomalování čínské ekonomiky a o osud irských státních dluhopisů.

Za týden si tak americké akcie odepsaly 2,2 % (S&P 500). Od začátku roku si však všechny tři hlavní akciové indexy stále drží kladné skóre v rozmezí 7 až 11 procent.

"Všichni čekají na korekci," řekl pro televizní stanici CNBC Art Hogan, výkonný ředitel investiční společnosti Jefferies.

O tom, zda bude korekce z minulého týdne pokračovat, mohou rozhodnout události z amerického makroekonomického kalendáře, jako jsou pondělní maloobchodní tržby, středeční statistika výstavby nových domů nebo inflační čísla.

Trhy již ovlivňuje (a ještě pár dnů bude) také summit zemí G-20 v Jižní Koreji.

napsal ve svém reportu Mads Kofoed, stratég Saxo Bank.

Kromě summitu G-20 a makrozpráv bude směrem akciových indexů hýbat závěr americké výsledkové sezóny. Čísla zveřejní například trojice mamutích maloobchodních řetězců Wal-Mart, Target a Home Depot. Důležitá budou také čísla od výrobce kečupů Heinz nebo výrobce čipů AMAT.

Investorsky zajímavé bude také IPO automobilové společnosti General Motors.

GM "přijede" na parket newyorské burzy uprostřed týdne a 350 milionů akcií by se mělo v rámci primárního úpisu (IPO) upsat v rozmezí 26 až 29 USD za akcii.

datum událost
15-19/11 Výsledková sezóna (Heinz, Wal-Mart Stores, Home Depot, Target)
15/11 Maloobchodní tržby
17/11 Inflace - index spotřebitelských cen
17/11 Počet nově zahájených staveb

Pražská burza

Investoři na pražské burze pozavírali v minulém týdnu část svých zisků, což se projevilo na celotýdenním poklesu indexu PX o necelé procento.

Většina pozornosti se točila okolo české výsledkové sezóny, které vévodila úterní čísla elektrárenské společnosti ČEZ. Ta na všech úrovních překonala očekávání, navíc ČEZ potvrdil tzv. roční guidance, tj. očekávané výsledky hospodaření ze strany managementu firmy.

řekl v komentáři pro Investiční web Milan Vaníček z Atlantiku FT.

Což se nakonec potvrdilo, protože akcie ČEZ ztratily i po tak dobrých číslech za týden přes pět procent ze své tržní hodnoty.

Na pozitivní notě se nesly další hospodářské výsledky firem obchodovaných na parketu pražské burzy, jako byly pojišťovna VIG, Fortuna nebo Telefónica 02 ČR.

napsala ve svém posledním reportu Vera Sutedja, analytička Erste Group Research, která zároveň zvedla své investiční doporučení a cílovou cenu.

Výsledková sezóna bude pokračovat také v novém týdnu, a to především výsledky uhelné společnosti NWR.

řekl ve videokomentáři Josef Novotný, analytik Fio banky.

Kromě NWR se chystají příští týden oznámit výsledky svého čtvrtletního hospodaření velmi málo obchodované akcie sítě autobazarů AAA Auto a developerské společnosti ECM.

Obchodní týden rozdělí středa, kdy je pražská burza z důvodu státního svátku zavřená.

datum událost
16/11 ECM - hospodářské výsledky
19/11 NWR - hospodářské výsledky
19/11 AAA Auto - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Západoevropské trhy v minulém týdnu zasáhla "druhá vlna" evropské debetní krize, jejímž hlavním aktérem se tentokrát stalo Irsko.

Rapidní růst rizikové prémie, kterou investoři platí za pojištění proti případnému krachu Irska, naznačoval již několik týdnů, že investoři nevěří v úspěch úsporných opatření a věští Irsku bankrot.

Zda nakonec Irsko bankrot vyhlásí, může záviset na úterním zasedání evropských ministrů financí. Na programu bude řešení situace okolo irských dluhopisů a návrh nových pravidel pro restrukturizace státních dluhů.

"Nemám strach o Irsko, větším problémem pro eurozónu je Španělsko, protože tvoří deset procent hrubého domácího produktu Unie," říká Brian Dolan ze serveru Forex.com a dodává: "Je nejvyšší čas vypsat šek na záchranu Irska." zdroj: CNBC

Po nečekaně horších číslech o výkonu evropské ekonomiky za třetí čtvrtletí v minulém týdnu budou v hledáčku investorů nová evropská makrodata, například průmyslová produkce nebo index důvěry ZEW.

Evropská výsledková listina pro nadcházející týden zahrnuje například výrobce polovodičů Infineon Technologies nebo energetickou společnost MOL.

datum událost
15-19/11 Výsledková sezóna (Infineon Technologies, MOL)
16/11 ZEW - index důvěry v Německu
17/11 Průmyslová výroba v EU