Býčí signál: Američtí šéfové firem věří v růst zisků díky kvantitativnímu uvolňování (QE2)
|

Býčí signál: Američtí šéfové firem věří v růst zisků díky kvantitativnímu uvolňování (QE2)

UPS, eBay a dalších 196 firem z indexu S&P 500 zvýšilo výhledy zisku nad odhady analytiků. Pouze 130 společností je snížilo, což je historicky nejnižší údaj od roku 1999, kdy Bloomberg začal podobné údaje analyzovat. Nejlépe jsou na tom dopravní společnosti a výrobci počítačů. Ve výhledech se začínají odrážet stimuly ekonomiky a globální oživení.

Světové akcie Kvantitativní uvolňování Zisky
Dolary

Když byli manažeři naposledy podobně optimističtí, posílily akcie za tři a půl roku o 39 procent.

"Pro rally a zdravou ekonomiku je dobré, aby investoři očekávali vyšší zisky," říká Dean Gulis, který spravuje 3 miliardy dolarů ve fondu Loomis Sayles. "Když samotné firmy očekávají lepší zisky, vidím to pozitivně. S růstem zisků přijde i růst cen akcií."

Americké akcie za poslední 3 měsíce výrazně posílily, především díky dobrým výsledkům firem a očekávání dalšího kola kvantitativního uvolňování (QE).

Vývoj amerických akcií sledujte zde

Růst úvěrů

Podle listopadové zprávy Fedu vzrostly spotřebitelské půjčky nejvíce za poslední dva roky, především v oblasti studentských půjček a automobilů.

Rostoucí poptávka po dopravě, službách i cigaretách pomáhá nadnárodním společnostem, jako jsou UPS, Philip Morris a další. Zatímco odhad růstu americké ekonomiky byl nedávno snížen na 2,4 procenta, rozvojové ekonomiky stále rostou minimálně dvojnásobným tempem.

Největší doručovatelská společnost UPS zlepšuje odhadovaný růst zisku na příští rok o 53 procent. To by byl největší nárůst od roku 2000. Firma svůj výhled popsala tak, že i přes smíšený sentiment spotřebitelů se obezřetně přiklání k optimistickému scénáři.

Nadnárodním firmám se daří lépe

Investoři sázejí na to, že společnosti s většinou tržeb mimo USA budou překonávat trh. Zisky firem, které alespoň polovinu zisku vytvářejí mimo USA, vzrostly o 10 procent více než těch zaměřených pouze na americký trh. Zisky cyklických titulů vzrostou podle odhadů Bloombergu v roce 2011 o 25 procent. Cyklická odvětví se obchodují na 12,2násobku očekávaných zisků za letošní rok, což je pro investory atraktivní.

Čeká se na ekonomiku

Trym Riksen, vedoucí divize privátního bankovnictví DnB NOR, však upozorňuje: "Ceny akcií už vzrostly kvůli lepším ziskům, na další růst potřebují posílení ekonomiky. Zlepšení výhledů je již zahrnuto v cenách. Bylo by velmi překvapující, kdyby pokračoval strmý růst z podzimních měsíců."

Země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) budou v příštím roce podle odhadů dále expandovat rychleji, než západní ekonomiky. Lze v nich proto hledat budoucí zdroj růstu. Nejhorší výhledy ekonomického oživení naopak nabízí vyspělá Evropa.

Zdroj: Bloomberg