České akcie: Vítězové a poražení české výsledkové sezóny
|

České akcie: Vítězové a poražení české výsledkové sezóny

Vítězi v pomyslném žebříčku o nejlepší firmu výsledkové sezóny hlavního domácího kapitálového trhu SPAD jsou za 3. čtvrtletí roku podle mínění většiny expertů Telefónica O2 a Komerční banka. Na opačném pólu obsadila pevnou pozici developerská společnost ECM.

Akcie ČR
burzovní palác

"Z výsledku firem ze SPADu nejvíce překvapil mimořádný výsledek Telefóniky O2, která zaúčtovala zisk z přecenění ve výši několika miliard, čímž si otevřela prostor pro výplatu dividendy okolo 40 korun na akcii," konstatoval analytik České spořitelny Radim Kramule.

To Komerční banka uspěla díky poklesu opravných položek, který se odrazil na lepší ziskovosti. Čistý zisk nakonec překonal odhady ekonomů o 10 procent.

Pozici ECM coby propadáku českých prémiových firem na kapitálovém trhu potvrzuje fatální zadlužení, které se 3. čtvrtletím 2010 jen zvýšilo. Developer nyní navíc navýšil záporné vlastní jmění. Zajímavé je proto podle mínění Miroslava Adamkoviče z Komerční banky srovnání s druhým developerem na burze – společností ORCO. "Ta jako jedna z prvních firem ve SPADu oznámila plán výnosů pro příští rok a pokračuje v prodeji aktiv, která nepovažuje za klíčová pro svou budoucnost," upřesnil Adamkovič.

Většina titulů ze SPADu však dokázala ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšit nejen tržby, ale i ziskovost. Za celý rok se dá proto čekat, že v meziročním srovnání budou výsledky lepší než v roce 2009. Výrazné meziroční zlepšení mají oznámit rafinérský Unipetrol a těžařská NWR. Akcie by však již nyní výrazně na hospodaření firem reagovat neměly, míní analytici.

Výsledková sezóna na pražské burze Jak celkově hodnotíte českou výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí 2010?

Michal Stupavský, portfoliomanažer, Conseq: Řekl bych, že žádné zásadní překvapení nepřinesla. Finanční výsledky českých firem pokračovaly v pozitivním trendu z předchozích čtvrtletí, což i nadále indikuje pokračování hospodářského oživení v našem regionu.

David Brzek, makléř, Fio banka: Hodnocení mám poměrně dobré. Většina spadových titulů dokázala zvýšit tržby i ziskovost. V meziročním srovnání si velmi dobře vedly společnosti NWR nebo Pegas Nonwovens, který dokázal meziročně zvýšit tržby o 35 procent. Slabých výsledků nadále dosahuje mediální CETV.

Petr Hlinomaz, analytik, BH Securities: Hospodaření firem vyznělo vcelku příznivě v porovnání s odhady, i když docela rychlé výkyvy v prostředí (například ceny komodit, měnové kurzy atd.) ovlivňovaly konečný výsledek. Ve vztahu ke stejnému období před rokem jsou výsledky odlišné u jednotlivých společností, podle toho, jak je jejich podnikání citlivé na fázi ekonomického cyklu.

Podrobnější hodnocení výsledků a výhled na rok 2011 z pera Petra Hlinomaze pro Investiční web


Článek vznikl ve spolupráci s Pavlem Danielem, redaktorem ekonomického deníku E15