Pokud benzin zdraží, zkuste na tom vydělat!
|

Pokud benzin zdraží, zkuste na tom vydělat!

Výkonnost energetických surovin zaostávala v letošním roce za jinými komoditami. Od listopadu však v tomto sektoru pozorujeme silné růstové tendence. Obzvláště zajímavý je vývoj v případě benzinu. Jeho cena upravená o efekt rolování se vyšplhala na dvouleté maximum. Důvodem jsou především informace o poklesu zásob ve Spojených státech. V největší ekonomice světa se opět zvyšuje poptávka po pohonných hmotách. Domácnosti se zotavují z recese a navzdory vysoké nezaměstnanosti stoupají prodeje relativně těžkých SUV rychleji než prodeje ostatních osobních vozidel.

Komodity Pohonné hmoty
Cena benzinu

Pro benzín je důležitý také vývoj v Asii, kde prudce rostou prodeje motorových vozidel. Z tohoto hlediska jsou zajímavé zejména Čína a Indie, které v posledních letech zvyšují množství dovezených pohonných hmot.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena benzinu by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 2,3 USD na 2,8 USD za galon.

Faktory, které by v časovém horizontu 3 až 6 měsíců mohly způsobit růst ceny benzinu:

1. Silniční provoz ve Spojených státech se díky lepšímu ekonomickému vývoji zvyšuje. Předpokládá se růst spotřeby pohonných hmot.

2. Domácností jsou optimističtější a více utrácejí. Opět rostou prodeje SUV a terénních vozů, což jsou automobily s relativně vyšší průměrnou spotřebou.

3. Zásoby benzinu v USA poklesly. Důvodem je nižší využití rafinérií v důsledku podzimní údržby. Taktéž vzrostl export.

4. Asijské rozvíjející se trhy zvyšují dovoz pohonných hmot, protože nemají vybudované dostatečné rafinérské kapacity. Poptávka po benzinu a naftě v tomto regionu výrazně roste.

5. Globální automobilový trh se již zotavil z recese a prodeje motorových vozidel stoupají. Spotřeba pohonných hmot by díky tomu měla stoupat.

Možná rizika pro růst:

1. Volné produkční kapacity amerických i evropských rafinérií jsou pořád velmi vysoké. Na růst ceny benzinu mohou producenti zareagovat poměrně rychlým zvýšením jeho nabídky na trhu.

2. Centrální banky a vlády rozvíjejících se zemí se obávají nadměrné inflace, proto v posledních měsících utahují měnovou i fiskální politiku. Tempo růstu spotřebitelské poptávky v těchto státech se proto může snížit.

3. Míra nezaměstnanosti v USA i Evropě je velmi vysoká. V případě jejího setrvání blízko současných úrovní mohou domácnosti podlehnout pesimismu, což by se negativně projevilo i na využití silniční přepravy.

Jak investovat do benzinu? Specifikace kontraktu na benzin:

  • Futures na benzin (RBOB Gasoline) na burze NYMEX

  • Měsíc dodání leden 2011 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

  • Objem kontraktu 42 tisíc galonů

  • Kurz v USD za galon

  • 1 bod = 42 000 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 42 000 USD)

  • Margin 5 880 USD/kontrakt

    Podrobná analýza

Hlavní důvody pro růst ceny benzinu:

Naježděné míle v USA

- Silniční provoz v USA opět roste Údaje Ministerstva dopravy USA, které jsou největším spotřebitelem ropy a jejich produktů na světě, ukazují, že silniční provoz na amerických silnicích se v posledních měsících zvýšil.

V září bylo ve Spojených státech najeto 247,77 miliardy mil, což je letošní rekord. 12měsíční klouzavý průměr dosáhl hodnoty 2 990 miliard mil. To je nejvýše od srpna 2008, kdy se v USA rozbíhala finanční krize. Tento vývoj je do značné míry zapříčiněn rostoucím objemem přepravy v komerční sféře, protože americká podnikatelská aktivita v posledních měsících stoupá.

Vyšší počet naježděných mil má pozitivní vliv na objem prodejů paliv na čerpacích stanicích. Ministerstvo energetiky USA uvedlo, že v září zde bylo dodaných 275 milionů barelů benzinu. To je o 3 procenta více oproti minulému roku, ale stále je to mírně nižší hodnota oproti předkrizovému období.

Příimy a výdaje domácností v USA

- Americké domácnosti zvyšují své výdaje Vyšší počet naježděných mil je spojen s optimismem spotřebitelů a s jejich odhodláním utrácet. Značné překvapení vzbuzuje informace, že navzdory nadprůměrné nezaměstnanosti ve výši 10 procent se agregované příjmy amerických domácností zvyšují. Dle oficiálních statistik se anualizovaná částka vyplacených mezd a platů pohybovala ve 3. čtvrtletí nad 8 biliony dolarů, což je nejvýše od roku 2008.

Americké domácnosti dostávají v posledních měsících poměrně vysoké sociální příspěvky a vzrostly i podnikatelské, úrokové a jiné výnosy. Proto se disponibilní příjmy zvýšily na rekordních 11,52 bilionu USD (anualizovaná částka). To je o 3,4 procenta více oproti třetímu čtvrtletí 2010. Spolu s růstem příjmů se zvýšily i výdaje, a to na rekordních 10,38 bilionu USD. V následujícím období se očekává další zlepšení ekonomické situace, což by se mělo pozitivně projevit i na objemu nakoupeného benzinu na čerpacích stanicích.

Velmi zajímavá je statistika o prodejích jednotlivých segmentů vozidel v USA. Američané se opět začínají vrhat na SUV, pick-upy a terénní auta. Prodeje v tomto segmentu překonaly v listopadu anualizovanou hodnotu 6,37 milionu, přičemž zájem o osobní auta v souhrnné kategorii od malých po limuzíny dosáhl 5,85 milionu. Rozdíl v objemu prodejů těchto dvou segmentů je nejvyšší od října 2007. Týdenní zásoby benzinu v USA

- Zásoby benzinu v USA klesají V první polovině roku byly americké zásoby benzinu relativně vysoké, což tlačilo jeho cenu dolů. V září však nastalo prudké snížení, které bylo zapříčiněno několika faktory.

Kvůli stávce ve Francii se zastavila tamní produkce pohonných hmot a země byla nucena zvýšit import benzinu a nafty. Jedním z dodavatelů se staly i Spojené státy. Dalším faktorem je i snížení využití rafinérií kvůli pravidelné podzimní údržbě.

- Spotřeba pohonných hmot v rozvíjejících se zemích roste Údaje čínského celního úřadu ukázaly, že v říjnu dovezla tato země 2,72 milionu tun benzinu. To je o 14 procent více než ve stejném měsíci minulého roku. Produkční kapacita čínských rafinérii není dostatečně vysoká. Část rostoucí spotřeby pohonných hmot se proto musí pokrývat dovozem ze zahraničí.

Podobná situace je i v Indii, druhé nejlidnatější zemi světa. Domácí spotřeba ropných produktů tu v říjnu dosáhla podle údajů ministerstva pro ropný průmysl hodnoty 11,647 milionu tun. Import byl 1,22 milionu, což je o 44 procent více oproti stejnému měsíci minulého roku. Export propadl o 45 procent na 2,96 milionu tun.

Prodeje aut

- Globální prodeje aut rostou Celosvětový automobilový trh se už dostal z recese. Pozitivní je zejména prudký růst prodejů vozidel v Asii. V Číně se v listopadu podařilo prodat 1,34 milionu osobních aut, což je o 29 procent více oproti minulému roku a rekordně vysoká hodnota. Prodeje za prvních 11 měsíců zde dosáhly 12,45 milionu. Meziroční růst tak činí 35 procent. Tamní Asociace výrobců automobilů už zvýšila prognózu letošních celkových prodejů aut (osobní i nákladní) na 18 z dosavadních 17 miliónů kusů.

Obdobná dynamika byla v posledních měsících zaregistrována i v Indii, druhé nejlidnatější zemi světa. V listopadu se zde prodalo o 21 procent více osobních aut oproti minulému roku.

Zájem o nákup nových aut roste už i v USA. Naopak v Evropě registrace nových aut klesají.

Cena benzinu - technická analýza

Technická analýza

Cena benzinu se nachází v růstovém trendu, což ukazují všechny tři klouzavé průměry – krátkodobý 21denní (zelená křivka), střednědobý 55denní (červená křivka) i dlouhodobý 200denní (modrá křivka).

Na počátku prosince byla proražena rezistence na úrovni 2,31 USD. Cena by se v následujících měsících mohla zvýšit o šířku předchozího obchodního pásma 1,75 až 2,31 USD, tedy o 0,56 USD.