Jak vydělat na růstu úrokových sazeb a posilování dolaru
|

Jak vydělat na růstu úrokových sazeb a posilování dolaru

V minulém týdnu investory zaskočil FED, který neoficiálně odstartoval zvyšování úrokových sazeb. Co s sebou přinese utahování kohoutků centrálních bank a co mohou investoři čekat v období, kdy silně roste americký dolar? David Rosenberg, hlavní stratég z investiční společnosti Gluskin-Sheff, nabízí manuál investování pro toto období.

Komodity Fed Americký dolar
dolarový index 5let

Nakupte americké dolary

V období nejistoty a averze vůči rizikovým investicím (akciím) přitahuje dolar investory jako bezpečná měna a v průměru posílí o více než 12 procent. Růst dolaru také vždy poodpoří zvyšování úrokových sazeb.

"Chovejte se stejně jako velcí portfolio manažeři a svezte se na posilování dolaru, které by mohlo vypadat podobně jako na podzim roku 2008," říká David Rosenberg.

Kanadský dolar není k zahození

Kanadský dolar sice v období silného posílení amerického dolaru oslabuje (USD/CAD v průměru o 11 procent), ale vůči koši ostatních měn je velmi stabilní - naposledy ztratil jen necelá dvě procenta.

Prodejte strojírny, držte technologie

V období růstu dolaru provází americké akcie v průměru pokles o 18,5 procenta. Sektorově na tom jsou nejhůře energetické akcie, výrobci materiálů, strojírenské společnosti a finanční tituly. Naopak odolnější jsou akcie rozvodných, zdravotnických, technologických a telekomunikačních firem.

komoditní index

Využijte poklesu komodit

Na podzim roku 2008 se cena ropy propadla o 26 procent, zlato o 11 a hlavní komoditní index CRB ztratil okolo 22 procent ze své hodnoty.

"Růst cen dolaru stáhne ceny komodit na úrovně, které jsou již zajímavé k nákupu," tvrdí Rosenberg. VIX 5let

Kupte si VIX

Růst cen dolaru provází rapidní zvýšení kolísavosti akciových trhů.

"Index volatility amerických akcií VIX většinou vystřelí vzhůru - v průměru o 34 procent," říká Rosenberg. Index volatility VIX se dá koupit například ve formě investičních certifikátů.

Korporátní (firemní) spread

rozdíl výnosů mezi firemními a státními (bezpečnými) dluhopisy, růst hodnoty signalizuje nejistotu a obavy investorů

Čas na prašivé obligace

Spready na firemních dluhopisech s ratingem Baa rostou v průměru o 54 bodů a u dluhopisů, které nemají valnou kvalitu (prašivé obligace), dokonce o 268 bodů. "Vysoké výnosy tak mohou v tomto období obohatit vaše portfolio," shrnuje strategii David Rosenberg.

Rozhovor o výše zmiňovaném článku v pořadu Studio Burza ČT24 s šéfredaktorem Investicniweb.cz Petrem Novotným

Zdroj: Business Insider