Goldman Sachs stále miluje komodity
|

Goldman Sachs stále miluje komodity

Analytici v Goldman Sachs si na komodity drží pevně svůj býčí názor od začátku roku a ani poslední aktualizace jejich výhledu nepřinesla větší změny. Ropě, zlatu nebo platině věští další růsty a nedávný výprodej na komoditním trhu považují za ideální příležitost, kdy naskočit do rozjetého komoditního vlaku.

Ropa Zlato Platina

"Kontrast mezi stále pozitivnějším makroekonomickým prostředím ve světě a eskalujícími politickými obavami nebyl skoro nikdy tak výrazný jako v posledních dnech a týdnech," píší ve svém posledním reportu analytici Goldman Sachs.

I přes sérii pozitivních globálních makroekonomických ukazatelů převažují podle Goldman Sachs mezi investory obavy o další vývoj evropských dluhů. Navíc investory straší hrozba zvyšování sazeb v Číně nebo dopady americké bankovní reformy.

Výsledkem této "konstelace" byl v posledních týdnech silný výprodej na komoditním trhu, který vymazal všechny zisky, které posbíraly komodity od začátku roku. Některé komodity již dokonce vykazují od začátku roku negativní zhodnocení.

Výjimkou jsou vzácné kovy, které kurzově podpořil úprk investorů do "bezpečných investičních přístavů". Rostly také ceny živého skotu, které jsou tradičně izolovány od politických rizik.

Komoditní index

Aktuální výprodej na komoditním trh vytvořil pro investory zajímavou příležitost, která v poměru "zisk vs. riziko" favorizuje spekulaci na růst, a to především díky zlepšující se kondici světové ekonomiky, nabádá k nákupu tým analytiků z Goldman Sachs.

Nejvíce se jim líbí ropa, vzácné kovy a měď. Za celý rok by komodity mohly stále přidat v průměru 18 procent (měřeno indexem S&P GSCI). Jak vsadit na komodity podle Goldman Sachs?

  1. Nákup ropných futures kontraktů s dodáním v prosinci 2010. Cílová cena 96 USD za barel.

  2. Futures kontraktry na platinu s dodáním v červenci 2010. Nízké úrokové sazby a pokračující ekonomické oživení podpoří ceny platiny.

  3. Ceny zlata se budou posouvat vzhůru, a to především díky velmi nízkým reálný úrokových sazbám a americké monetární politice. Krátkodobě mohou kurz zlata podpořit pokračující problémy okolo dluhů některých evropských zemí. Dlouhodobě by však ceny zlata mohl zabrzdit rychlejší než očekávaný růst úrokových sazeb.

Praktický návod - jak investovat do zlata

Zdroj: Goldman Sachs