Richard Russell: Všechno prodejte!
|

Richard Russell: Všechno prodejte!

Pravidelný denní komentář burzovního gurua Richarda Russella je jako čtení historické knihy v reálném čase. Jako každý jiný investor, i on se často mýlí, ale jeho znalost historie burzovního trhu je téměř nepřekonatelná. Burzovní grafy nyní podle něj naznačují, že Wall Street čeká devastující výprodej a že je nejvyšší čas všechno prodat a za každou cenu navýšit pozice v hotovosti. Hororový medvědí scénář korunuje tvrzením, že do konce roku nepoznáte Ameriku.

Světové akcie
richard russell

Richard Russell je jeden z mála, kteří velmi dobře znají podobnost mezi velkou depresí v třicátých letech minulého století a dnešní americkou ekonomikou.

Medvědí nálada se v Russellovi stupňuje od začátku dubna a nyní říká, že trh se "drolí" a že interní faktory na trhu jsou tak špatné, že je velmi náchylný k hlubokému propadu. Své medvědí předpovědi korunuje tvrzením: "Připravte se na těžké časy. Do konce roku nepoznáte Ameriku."

"Trh se drolí v zrcadle dobrých zpráv, což je nejhorší možná kombinace. Trh je nyní tvrdě předprodán, a jestli nepřijde v nadcházejících dnech a týdnech korekce propadu, tak nás čekají velké problémy."

Situace na trzích zaskočila většinu investorů a zdá se, že akciový trh ztrácí hlavu. Špatných zpráv je na trhu velmi málo a každý "soudný" investor ví, že trh by měl jít nahoru a diskontovat skoro jistě lepší kondici americké ekonomiky.

Akciový trh by měl reflektovat "vše, co všichni vědí o všem, a odrazit vše, co by se týkalo samotného vývoje ekonomiky". Trh však podle Russella kompletně ztratil rozum a začíná šílet.

dow jones 6 měsíců

"V titulcích Wall Street Journalu čtu o zlepšených ekonomických indikátorech, chuti Američanů znovu utrácet a oživení průmyslu. V časopise Barron`s se dozvídám o tunách hotovosti, na kterých sedí americké společnosti, a ptám se sám sebe, zda to vidím také. Vidím podobné pozitivní signály na trhu?"

26.4.2010 dosáhl index Dow Jones maxima ve výši 11 205 bodů. Následný výprodej srazil z jeho hodnoty 648 bodů na 10 557. Jak je to možné, když se ekonomice daří lépe, než se čekalo? Jak může Dow spadnout o více než 600 bodů? A proč se počet společností, které dosáhly svých maxim na newyorské burze 26. dubna, smrskl ze 674 na 20 (do pátku 14. května), ptá se Richard Russell. Ve skutečnosti vidíme od začátku dubna velký zmatek na akciovém trhu, a to i přes vlnu zpráv o zlepšující se ekonomice.

Index Dow Jones je sestaven ze třiceti vysoce kvalitních (blue chips) mezinárodně známých společností. Jak mohou být redaktoři Barron`s býci ohledně těchto "největších" amerických firem, když index Dow neroste na nová maxima?

Něco není v pořádku. Co to asi může být? Na to se Russell ptá sám sebe.

"Mám rád časopis Barron`s, ale věřím více samotnému trhu. A pokud vnímám trh správně, tak nás čeká velké překvapení, které otočí směr vývoje ekonomiky směrem dolů a přinese v blízké budoucnosti řadu dalších problémů."

Jak říká Russell, "...dej svému příteli dobrou radu - zbav se dluhů a prodej vše, co můžeš prodat a nepotřebuješ, jen abys držel co nejvíce likvidních prostředků".

Jak to může všechno Russel vědět? Prý mu to řekl samotný trh.

Zdroj: Pragmatic Capitalism