Tipy na alternativní investice pro letošní květen
|

Tipy na alternativní investice pro letošní květen

{% box half_size for photos.photo with pk 2345 %}{% endbox %} Analytický tým Fio nedávno odpovídal na otázky ohledně vývoje akcií na pražské burze. Jaké jsou však alternativy pro ty, kteří akciím v současnosti tolik nevěří?

Komodity

Které komodity jsou z vašeho pohledu perspektivní z pohledu dalšího růstu?

ZEMĚDĚLSKÉ KOMODITY

Ceny zemědělských komodit, jako jsou kukuřice, pšenice, sója či oves, se stále nacházejí na velmi nízkých úrovních a zaostávají výrazně za zbytkem komoditního trhu. Poptávka po zemědělských produktech je do značné míry stabilní a pěstitelské plochy jsou omezené. Díky nízké ceně zemědělských plodin došlo k poklesu pěstitelských ploch a je pravděpodobné, že dojde k poklesu jejich nabídky. Pokles nabídky společně se stabilní spotřebou povedou k výraznému růstu cen zemědělských komodit.

ZEMNÍ PLYN

Vývoj cen zemního plynu a ropy (dvou významných substitutů) se vždy vyznačoval vysokou závislostí. V posledních měsících prodělaly obě komodity zcela odlišný vývoj – zatímco ceny ropy se šplhají ke 100 dolarům za barel, ceny zemního plynu zaznamenaly výrazný pokles. K poklesu cen plynu přispěly také alternativní zdroje těžby z břidlicových hornin, díky kterým se výrazně zvýšila nabídka zemního plynu. Těžba plynu z břidlicových hornin je však technologicky poměrně náročná a v mnoha nalezištích se při takto nízké ceně plynu nevyplatí. Očekáváme proto, že ceny zemního plynu budou svým vývojem dohánět ceny ropy. (Josef Novotný, analytik)

U kterých komodit lze naopak očekávat pokles?

MĚĎ

Cena tohoto nejpoužívanějšího průmyslového kovu na světě byla v posledních měsících vyhnána do enormních výšin. Za růstem cen mědi stálo jak ekonomické oživení a zvyšující se poptávka po mědi, tak omezení ze strany nabídky, a to díky zemětřesení v Chile. V Chile se nacházejí největší zásoby na světě a kvůli zemětřesení byla pozastavena či omezena těžba v mnoha měděných dolech. Očekáváme, že v následujících měsících bude spolu s obnovou těžby v měděných dolech docházet ke korekci cen mědi. Současné ekonomické oživení stále nedosahuje rekordních úrovní z roku 2008 a reálná poptávka po mědi stále není dostatečná, aby udržela měď na současných cenách. (Josef Novotný, analytik) Jak se budou vyvíjet nejsledovanější měnové páry?

Dlouhodobě bych vsázel na CZK proti EUR. Proti USD bych očekával stabilnější vývoj, ale také bych počítal s posilováním CZK.

Obdobný vývoj se dá předpokládat u PLN, který by dlouhodobě měl proti EUR také posilovat. Proti USD by měl PLN zaznamenat o něco slabší posilování. To bude dáno očekávaným posilováním USD proti EUR v obdobném horizontu.

• V případě EUR/CZK se kurz může dostat až na 24

• USD/CZK má zajímavou hranici již na 17

• EUR/USD může své dno hledat až na 1,25

(Tomáš Rojík, analytik)

Které sektory považujete za perspektivní?

ENERGETICKÝ SEKTOR

Průměrná cena ropy pro letošní rok bude podstatně vyšší než v roce předchozím, což se pozitivně odrazí na hospodaření společností v sektoru.

TECHNOLOGICKÝ SEKTOR

Kvůli krizi se odkládaly větší modernizace firemních zařízení, s ekonomickým oživením bude podniková poptávka růst.

UTILITY

Ceny energií se postupně zotavují z propadů, s ekonomickým oživení bude opět stoupat spotřeba elektrické energie. (David Brzek, makléř)

Zdroj: Fio banka