Burzovní kalendář 7. 6. - 11. 6. 2010
|

Burzovní kalendář 7. 6. - 11. 6. 2010

Neutichající evropská úvěrová krize, podlamující se euro, další otazníky nad udržitelností oživení americké ekonomiky a schopnost uzavřít vrt na dně Mexického zálivu budou ovlivňovat vývoj na parketech světových burz v druhém červnovém týdnu.

Wall Street

Wall Street se vstup do června proti všem historickým předpokladům nepovedl a Dow Jones po pátečním výprodeji, který byl způsoben mixem horších čísel z trhu práce a informacemi o možném bankrotu Maďarska, zavíral pod psychologickou hodnotou 10 000 bodů.

Týdenní ztráty se na všech hlavních indexech pohybovaly okolo dvou procent a celkově ze svých dubnových maxim americké akcie odepsaly více než 11 procent.

Makroekonomický kalendář není tento týden nabitý, a proto se pozornost investorů znovu budu ubírat směrem k Evropské unii, které se stále nedokáže vypořádat s dluhy svých členských států.

"Nejsem si jist, zda jsou fundamentální problémy v Evropě tak veliké, raději bych se přikláněl k názoru, že trh ovládá panika," říká James Paulsen, hlavní stratég z investiční společnosti Wells Capital. (zdroj: AP)

Vývoj obchodování v nadcházejícím týdnu bude zajisté ovlivňovat měnový trh, především vývoj eura, které v závěru týdne vůči dolaru propadlo po více než čtyřech letech pod hodnotu 1,2.

V nadcházejícím týdnu budou investoři naslouchat například středečnímu vystoupení šéfa Fedu Bena Bernankeho v americkém Kongresu.

"Nemyslím si, že by Ben Bernanke nějak dramaticky měnil svůj názor. Nejspíš potvrdí svůj optimismus ohledně budoucího vývoje americké ekonomiky. Kromě toho se určitě vyjádří k situaci v Evropě," říká hlavní ekonom Barclays Capital Dean Maki. (zdroj: CNBC)

Oživení ekonomiky by měly potvrdit páteční maloobchodní tržby (odhad +0,4 %) nebo Béžová kniha Fedu. Po špatných číslech z trhu práce z minulého týdne budou hrát ve vývoji indexů více než jindy pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (odhad +0,4%).

Svoji úlohu mohou sehrát technické faktory, a to především důležitá hodnota 1 150 bodů na indexu S&P 500.

Pozornost celého světa také bude směřovat k Mexickému zálivu, kde se BP stále snaží se střídavým úspěchem dostat pod kontrolu největší ropnou katastrofu v americké historii.

"Frustrace z neschopnosti BP zastavit otevřený ropný vrt zcela viditelně zhoršuje náladu mezi investory. Do doby, než se jim to povede uzavřít, se trhu podle mého názoru nebude dařit lépe," řekl pro agenturu Bloomberg jeden z obchodníků na parketu newyorské burzy.

Ropná katastrofa BP: Kolik bude stát investory?

Svoji roli budou v týdnu hrát také geopolitické faktory. Řeč je o zvyšujícím se napětí na středním východě a korejském poloostrově.

I přes řadu rizik, které provází obchodování na Wall Street, je stále řada účastníků dlouhodobě pozitivně naladěna.

"Domnívám se, že investice do amerických aktiv zůstávají stále nejatraktivnějšími na celém světě. Posilování amerického dolaru zvýší kupní sílu. Také pomohou nižší ceny benzínu a stále extrémně nízké úrokové sazby. To je kombinace, která posiluje můj dlouhodobý býčí názor na trh," říká Richard Bernstein z investiční společnosti Richard Bernstein Capital Management. (zdroj: Reuters)

"Technický optimismus" sdílí také opční obchodník Josef Košťal (Optionslock.cz), ovšem za jedné podmínky:

datum událost
9/6 Béžová kniha FED
10/6 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti
11/6 Maloobchodní tržby
11/6 Index spotřebitelské důvěry Univerzity v Michiganu

Eurozóna

Evropské akcie v pátek přerušily čtyřdenní růstovou jízdu. Po spekulacích, že francouzské bance Société Générale hrozí miliardové ztráty z derivátových operací a kvůli hrozbě maďarského bankrotu zisky umazaly a index DJ EUROSTOXX 50 za celý týden vykázal přibližně půlprocentní ztrátu.

Vlna nejistoty, kterou rozpoutalo na parketech evropských burz Řecko, stále přetrvává, a může nakonec podkopat ekonomické oživení eurozóny.

"Existuje riziko, že ekonomický růst v eurozóně spadne k nule. Možná to ještě nebude pravá recese, ale všichni ji budou cítit. Řecko bylo jen špičkou ledovce," poznamenal v pátek v rozhovoru pro televizní stanici CNBC profesor Nouriel Roubini.

Z makrokalendáře pro vyspělé evropské trhy vyčnívá čtvrteční rozhodnutí o úrokových sazbách, kterou provedou centrální bankéři ECB a Bank of England. V obou případech se žádný pohyb podle odhadů agentury Bloomberg nečeká (odhad ECB 1 %, BoE 0,5 %).

10/6
datum událost
7/6 Sentix - index důvěry v EU
8/6 Průmyslová výroba v Německu
ECB, Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách

Pražská burza

Pražská burza se většinu týdne pohybovala v lehce rostoucí "povolební" náladě, ale páteční výprodej, který byl zmiňován v kontextu eurozóny a Wall Street, se nakonec výrazně negativně podepsal na týdenním skóre (-3 %).

Volby 2010: Dopady na českou ekonomiku a ČEZ

Český burzovní kalendář je po makroekonomické stránce velmi pestrý. Kondici české ekonomiky prověří pondělní stavební a průmyslová výroba, inflační čísla, nezaměstnanost nebo maloobchodní tržby.

Větší vliv na pohyb indexu českých akcií PX však bude mít nejspíš budapešťská situace nebo vývoj na Wall Street.

datum událost
7/6 Průmyslová a stavební výroba
7/6 Maloobchodní tržby
9/6 Nezaměstnanost
9/6 Inflace - index spotřebitelských cen