Americké akcie porostou, tvrdí odborníci
|

Americké akcie porostou, tvrdí odborníci

Na další vývoj akciových trhů panují v poslední době rozporuplné názory. Zatímco profesionální investoři sázejí na jejich růst, drobní investoři zůstávají pesimističtí a své investice směřují spíše do dluhopisů.

Světové akcie

Profesionální investoři nyní hromadně nakupují akcie amerických firem. Věří totiž v opětovný růst akciových trhů. Podle studie americké banky Citigroup zvýšili profesionální investoři ve svých portfoliích podíl akcií v průměru na 68 %. To je nejvíce za posledních 15 měsíců, tedy od doby, kdy se trh začal vzpamatovávat z krize.

Naproti tomu, drobní investoři zůstávají pesimističtí, chybí jim chuť nakupovat akcie a drží se více "při zdi". Podle washingtonského výzkumného Institutu investičních společností vybrali drobní investoři od dubna 2009 z akciových fondů přes 41 miliard dolarů. Na druhé straně investovali do dluhopisových fondů 470 miliard dolarů.

Pesimismus drobných investorů? Nakupujte!

Americké akcie

Podle expertů může být právě pesimismus individuálních investorů předzvěstí růstu cen akcií. Tato úvaha přitom vychází z minulých zkušeností. Naposledy se totiž názory drobných investorů od těch institucionálních tak výrazně lišily na začátku roku 2009, tedy těsně před tím, než index S&P 500 začal svou rally o 63 % vzhůru.

K další podobné situaci došlo v červenci 2009. Pesimismus v řadách investorů tehdy dosáhl svého vrcholu týden před tím, než začal index S&P 500 stoupat o 27 % vzhůru.

Růst amerického akciového trhu by paradoxně mohl naznačovat i index spotřebitelské důvěry, který se zřítil na hodnotu okolo 50 – nejnižší údaj za posledních 5 měsíců. Podle analytické společnosti Ned Davis Research právě období nízké důvěry spotřebitelů (66 a méně bodů) přineslo akciovému indexu Dow Jones v průměru v dalším roce růst 13,1 %. Hodně peněz drobných investorů totiž čeká na střídačce a do hry se se setrvačností zapojuje obvykle pozdě. Institucionální investoři svorně oznamují, že se připravují na akciovou rally. Většina jich podle dotazníku společnosti Citigroup předpokládá, že americké akcie by si v příštím roce mohly připsat od 10 do 20 %.

Že je nyní ten správný čas k nákupu akcií, souhlasí i jiní profesionální investoři. Například společnost BlackRock, největší světový správce akcií, je momentálně nadvážený v amerických akciích. Ředitel investičních strategií společnosti Janney Montgomery, která ve Philadelphii spravuje přes 50 miliard dolarů věří, že akciové trhy porostou a říká: "Růst akciových trhů může být poměrně zdlouhavý, ale věřím, že bude pokračovat. Nakonec vtáhne i takové investory, kteří obvykle nakupují draze a prodávají levně."

Tím naráží na fakt, že velcí institucionální investoři často dokáží lépe vyhodnotit situaci na akciovém trhu než drobní investoři a nakupují jako první a za výhodnější ceny.

Zdroj: ING Bank