Britské nemovitosti: Dlouhodobě ztrátová investice

Nemovitostní sektor zasáhla krize snad největší silou. Ve Spojeném království se ceny propadly o téměř 20 procent a zdá se, že stále nejsou z nejhoršího venku. Současná ekonomická situace realitnímu sektoru nepomáhá, do roku 2015 by ho měla poslat na nejhorší hodnoty za posledních 12 let.
Národní institut pro ekonomický a sociální výzkum (NIESR) potvrzuje, že do pěti let ceny nemovitostí klesnou až o 8 procent. V roce 2015 by se tak ceny většiny britských nemovitostí měly nacházet na hodnotách z roku 2003.
Ještě před krizí dosahovala průměrná cena domu 194 235 liber a do roku 2015 by měla vyrůst na 213 091 liber. Aby ceny nemovitostí udržely krok s inflací, je podle NIESR potřeba dosáhnout ceny 231 000 liber.
Simon Kirby, výzkumný pracovník NIESR, dodává: "Přestože jsme předpokládali, že ceny na trhu s nemovitostmi zůstanou stabilní, opak je pravdou. Ceny klesají rychlejším tempem, což se u průměrného domu projeví do pěti let ztrátou hodnoty o 28 tisíc liber."
Pro anglické domácnosti to nebude první pokles. Během ekonomické recese se ceny nemovitostí totiž propadly o téměř 20 procent. Realitnímu sektoru nedokázaly pomoci ani banky, které nebyly schopny půjčovat, čímž se podílely na pomalejším nárůstu cen. Varování přišlo ve chvíli, kdy rostou obavy z dvojitého ekonomického propadu a kdy se pravděpodobnost negativního celoročního vývoje zvýšila ze 14 na 19 procent.
Podle většiny analytiků a ekonomů je zhoršený výhled na vývoj cen nemovitostí opodstatněný. Nová rozpočtová politika a nestálé ekonomické prostředí nejsou pro realitní sektor žádnou oázou. Většina analytiků se domnívá, že bude rozhodující příští rok, kdy by se měly naplno projevit nedávné zásahy do ekonomiky.
Přestože se ekonomika uzdravuje, NIESR nevěří, že se ceny nemovitostí podívají v příštích letech na hodnoty z roku 2007. Tempo uzdravování by podle NIESR muselo být rychlejší a stabilnější.
Zdroj: Telegraph
Aktuality
