3 investiční příležitosti pro období nejistoty
|

3 investiční příležitosti pro období nejistoty

Kam bezpečně investovat v nejisté době? Existují hned tři možnosti – Singapur, Thajsko a Turecko. Země, které i v době největší krize neztratily důvěru investorů a neutrácely nad své možnosti.

Turecko

Tyto země mají mnoho společného. Nepůjčovaly si a soustředily se na tvorbu hodnot skrze tvrdou práci, demografický rozvoj a infrastrukturu. To jsou ty hlavní elementy, které Spojené státy, nebo Čína ve spěchu sice realizovaly, ale v honbě za rychlým růstem neudržely.

Podle analytiků mají tyto ekonomiky růžovou budoucnost. Hlavně pak v horizontu 10 let, kdy by se z nich měli stát konkurenti pro tradičně silné ekonomiky.

Turecko

1.Turecko

Kam investovat: iShares Turkey

Příklad toho, jak může malá, reformám nakloněná ekonomika růst, i když celý svět pohlcuje finanční krize. Podle analytiků je Turecko z krátkodobého hlediska tou nejperspektivnější zemí z rozvíjejících se trhů východní Evropy. Letos by měla turecká ekonomika růst o 6,5 procenta, v roce 2011 o 4 procenta a v roce 2012 o 4,5 procenta.

Růst táhnou hlavně 3 faktory. Prvním je robustní bankovní sektor s dobře sestavenými portfolii, kterým neustále rostou zisky. Druhým je turecký export, kterému pomohlo oslabení turecké liry v roce 2008.

Do třetice je to vývozní základna, která není zaměřena pouze na Evropu. Ve skutečnosti exportuje Turecko do Evropy 45 procent a do rychle rostoucích východních trhů až 20 procent.

Singapur

Jak investovat do tureckých akcií?

2. Singapur

Kam investovat: iShares Singapore

Oficiální finanční zprávy ze Singapuru jsou jako z pohádky – ekonomika stačila za první pololetí letošního roku vyrůst o 18,1 procenta (rekordní růst od roku 1975). Zdá se, že jihoasijský region, kam patří i Singapur, zdárně setřepal problémy Evropy i Spojených států a může se těšit na budoucí prosperitu.

Singapur je v současnosti na vrcholu. Dokazují to rekordní návštěvy turistů, přijímání nových pracovních sil a přeplněné nákladní lodě mířící z přístavu.

Přesto za růstem v určitém směru hledejme Američany. Společnost vlastnící několik hotelů v Las Vegas investovala do výstavby obrovských komplexů kasin přímo v centru města, kde mohou návštěvníci ve 40 patrech vesele prohrávat své peníze. A příliv turistů právě do těchto míst je značný. Co se týká výroby, období levných stavebních materiálů a materiálů obecně je pryč (naposledy v roce 2008). Většina společností toho využila a v současnosti navyšují kapacity. Nejpatrnější je přísun nových zaměstnanců do farmaceutického a technologického sektoru. Stavebnictví se také daří, jelikož vznikají nové projekty na nezastavěných částech ostrova.

Singapur s největší pravděpodobností nezažije v druhé polovině roku další 18procentní růst. Zpomalí, ale růst to bude stále udržitelný a jeden z nejzdravějších na celém světě.

Thajsko

3. Thajsko

Kam investovat: iShares Thailand

Po pokusu o převrat ze začátku tohoto roku se Bangkok stal znovu centrem finančního comebacku. Thajská ekonomika byla doslova rozdrcena v roce 1998 během asijské měnové krize, ale o více než 10 let později se vrátila v mnohem lepší formě. Jen export vyrostl za poslední rok nejvíce za 20 let - o neuvěřitelných 46,3 procenta. Přitom většina ekonomů předpovídala více než 30procentní propad.

Základní úroková sazba Bank of Thailand je zatím 1,5 procenta, ale předpokládá se růst ještě v tomto roce k hranici 6 procent. Mezinárodní měnový fond dokonce předpovídá růst celé ekonomiky v tomto roce o 8 procent.

Exportéři v Thajsku se také mohou radovat. Většina evropských japonských a amerických firem přemisťuje svou výrobu právě do Thajska, hlavně z Číny, kde se bojí zvyšování cen a korupce. Prodeje do Spojených států a Evropy tak za poslední rok vyskočily o 37 procent a do Číny o 26 procent.

Zdroj: Yahoo!