Kudy na zlato? Certifikát na kanadské těžaře
|

Kudy na zlato? Certifikát na kanadské těžaře

Zlato patří do každého portfolia. Tento drahý kov již dávno funguje jako samostatná investiční třída. Lze do něho však investovat i oklikou – přes akcie těžebních společností. Těmto titulům bývá připisována páková reakce na vývoj ceny zlata.

Zlato Certifikáty
Kanadští těžaři zlata - ilustrační foto

V poslední době toto však příliš neplatilo. Index NYSE Arca Gold Bugs, který zahrnuje 16 firem z odvětví, běží téměř paralelně s cenou zlata, index S&P/TSX Global Gold Sector zaznamenal menší outperformance teprve v posledních týdnech.

Přesvědčen o těchto akciích je také analytický tým Erste Bank. Rakušané vidí jasný potenciál k outperformance. Snižují se totiž provozní náklady, které zajistí vyšší marže než v předchozích letech. Také převzetí a další kapitálová opatření jsou nyní hodně v kurzu.

Zlatá outperformance díky Kanadě

Banka dlouho neotálela a dala do úpisu nový "tracker" těžebních společností na zlato Goldaktien Basket-Zertfikat II. Upisovací období probíhá do 5. října, ažio činí 2,5 procenta. U novinky se jedná o čistě participační certifikát – žádné průměrování výnosů, žádný cap. Investoři participují "jedna ku jedné" na vývoji koše zlatých akcií, a to po dobu pěti let.

Zlatý certifikát od Erste Bank

O outperformance se postará dvanáct kanadských titulů – podniků ze zlatého odvětví, resp. firem, které stojí těsně před zahájením činnosti v tomto sektoru. Všechny akcie mají v emisi stejnou váhu, tedy 8,33 procenta, rebalancování vah probíhá jednou ročně. Stejně tak složení je prověřováno, případně upraveno minimálně jednou ročně. Koš se musí skládat minimálně ze sedmi akcií. Je potěšující, že za správu si banka neúčtuje žádné manažerské poplatky. V koši se tedy prezentují pouze kanadské těžební společnosti. Dohromady má tento tucet tržní kapitalizaci ve výši kolem 28,8 miliard eur. S výjimkou společnosti zaměřené na vyhledávání drahých kovů Sabina Gold se všechny akcie nacházejí v indexu TSX Global Gold Mining, který je s 54 tituly výrazně širší.

Outperformance se systémem

Již v červenci 2009 vydala Erste Bank Goldaktien Basket-Zertifikat. Struktura je totožná. Jediný rozdíl je ten, že koš obsahuje minimálně sedm, maximálně jedenáct kanadských titulů. Výnos je oslnivý: 126,3 procenta od počátku emise.

Pro srovnání cena zlata v eurech stoupla za stejnou dobu o 46,8 procenta, index S&P/TSX Global Gold Sector o 41,7 procenta. Část tohoto výnosu jde na vrub měny. Kanadský dolar posílil vůči euru o 19,3 procenta. Tento měnový pár musí investoři brát v potaz i u novinky.

Stejně jako u předchůdce bylo i u Goldaktien Basket certifikátu II měnové zajištění opomenuto. Podtrženo, sečteno je nástupce konstruován čistě. Investoři, kteří chtějí zvýšit váhu tohoto sektoru ve svých portfoliích, mohou směle vstoupit. Přesto doporučujeme vstup ve více tranžích, tedy využití tzv. průměrování ceny (Cost-Average-Effect).