9 předpovědí na rok 2011, které se naplní

Mnoho lidí si před pár týdny stanovilo novoroční předsevzetí. Ta investiční mezi nimi jistě nechyběla. Pokud ještě váháte, nechte se inspirovat faktory, na kterých se shodne většina analytiků a ekonomů.
Oživení americké ekonomiky
Americká ekonomika se konečně zbavila ducha ekonomické krize. Spotřebitelské výdaje vzrostly během vánočních svátků o 5,5 procenta, výrobní indexy rostou, a dokonce i růst úvěrů na podnikání se zrychluje.
Spotřebitelé budou hlavním zdrojem oživení, na přelomu roku to potvrzují maloobchodníci. Analytiky tak trápí snad jen nezaměstnanost, která by však do konce roku 2011 měla klesnout pod 9 procent.
Ceny amerických domů se dotknou dna
V roce 2011 může být v USA opět zabaveno přes milion rezidenčních nemovitostí. Mezitím se Obamova změna programu podpory bydlení postará o další 10procentní propad cen nemovitostí, aby pak postupně tento program zcela "zemřel".
Analytici počítají s částečným oživením na nemovistostním trhu až v druhé polovině dekády, tedy někdy po roce 2015.
Akcie: Další býčí závod
Od března roku 2009 jsou akcie v kurzu a řada odborníků porovnává tento úspěch s prezidentským volebním obdobím. Od roku 1900 dokázaly akcie ve třetím roce funkčního období přidat v průměru téměř 13 procent. Od druhé světové války dosáhly ve stejném roce posílit o 21,3 procenta.
Za Obamy akcie zatím zhodnotily o zhruba 50 procent a do konce jeho volebního období zbývá dlouhá doba. je však jasné, že důvěra v americké společnosti je zpět a i drobní investoři to dávají najevo.
Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde
Potíže v eurozóně
Největší krize se zatím rýsuje v eurozóně a celé EU. Nejsilněji krize zasáhne s velkou pravděpodobností Španělsko. Evropská unie má téměř 600 miliard dolarů na pomoc dluhově postiženým zemím.
Ty se pravděpodobně dostanou do Řecka, Irska, Portugalska, ale rozhodně ne Španělska, čtvrté největší evropské ekonomiky. 20procentní nezaměstnanost, propad cen nemovitostí snad ještě horší než v USA - to strhává Španělsko do propasti.
EU dnes jedná o možném navýšení záchranného fondu, Německo je proti
Inflace
Sledujeme to již u cen mědi a bavlny, které si připisují nové rekordy. Rozvíjející se trhy už nyní pociťují bolest - Indie, a hlavně Čína, která se snaží s inflací všemožně bojovat.
Stlačené ceny bydlení a stále slabý trh práce by měly odvrátit vysokou inflaci ve Spojených státech.
Internetové IPO ovládnou trh
Rok 2011 bude klíčový pro internetové společnosti. Předobraz Slevomatu Groupon může být největším trhákem roku, analytici firmě předpovídají větší IPO, než měl Google v roce 2004.
Zakladatel Grouponu radí začínajícím podnikatelům
O veřejnou nabídku akcií se hlásí i další - LinkedIn, LivingSocial, asi až napřesrok Facebook, snad Twitter. Seznam je dlouhý.
Odchod americké vlády ze zachráněných firem
Vláda prodá zbývající akcie General Motors. Stejně tak bude tlačit na IPO Chrysleru a pojišťovny AIG. Do roku 2012, kdy bude Obama obhajovat svůj post, by totiž neměli být daňoví poplatníci zatíženi akciemi firem, které vláda na jejich náklady zachránila. Jaká náhoda.
Fannie a Freddie
Fannie Mae a Freddie Mac sice stály daňové poplatníky už přes 150 miliard dolarů, ale nadále mají zásadní podíl na financování bytové výstavby ve Spojených státech. Pro americkou administrativu jsou rozhodně důležité, a tak budou tvořit výjimku předchozího bodu.
Tablety klepou na dveře
Pokud byl rok 2010 rokem chytrých telefonů, bude rok 2011 rokem tabletů. Apple se bezpochyby postará o další zlepšení iPadu. Další výrobci tabeltů a elektronických čteček jistě nezůstanou pozadu (Amazon, Barnes & Noble).
Konkurence se zvýší díky Samsungu a dalším výrobcům, kteří používají operační systém Google Android. Ti totiž nezůstaly pozadu ani na poli smartphonů. V tabletech se tak dá očekávat lítý boj.
Zdroj: Marketwatch.com
Aktuality
