Banky: Kašlu na to, zítra jdu vybrat peníze z účtu
|

Banky: Kašlu na to, zítra jdu vybrat peníze z účtu

Nemám strach o budoucnost. Panika na trzích mě nezajímá, předběžná opatření také ne. Dvacet let jsem se jako investiční bankéř v Londýně a v Praze snažil nepodléhat panice na trzích, neměl jsem peníze v krachujících bankách. Naučil jsem se využívat slabost kapitálových trhů ke svému finančnímu prospěchu. Letos se ovšem poprvé chystám vybrat peníze na rok života a pronajmout si bezpečnostní schránku. Mám k tomu čtyři hlavní důvody.

Banky Eurozóna Krize Likvidita
Fronta před bankou Northern Rock během krize v roce 2007

1. Peněz je málo

Už rok a půl kapitálové trhy vědí, že Řecko, Itálie, Portugalsko a Španělsko dlouhodobě žijí nad možnosti svých příjmů. Nejsou schopné splácet dluh, aniž by se dále zadlužovaly.

Od června 2011 došla trpělivost americkým peněžním fondům, které přestaly zásobovat evropský bankovní trh dolary v obavě, že už peníze nikdy neuvidí. Poprvé po 2. světové válce je pro nás největší zásobárna likvidity na světě nedostupná – nejsou dolary.

Proto věřím, že budeme poprvé v poválečné historii Evropy svědky front před zavřenými dveřmi bank. Věřím, že 10 až 15 procent malých a středně velkých bank v Evropské unii padne během let 2012 a 2013. Není to science fiction. V Americe padlo 220 malých bank v letech 2010 a 2011 a v Evropě pomalu začíná lavina. Padla AIB v Irsku, Creditanstalt v Rakousku, Max Bank v Dánsku a Dexia v Belgii. Kandidátů přibývá každým dnem, evropští politici si nevědí rady s problémem vysychání mezibankovní likvidity.

VIDEO: Hotovost je nyní králem, Société Générale půjde pod vodu a české státní dluhopisy nejsou k zahození

Banky, které dnes nejsou schopny přežít bez státní pomoci, nedoběhnou do cíle v roce 2013, kdy začne platit nová regule Basel III. Podle ní se banky musejí podrobit navýšení kapitálové přiměřenosti ze zdrojů, které mají samy najít na kapitálových trzích. Povede to k závodu o peníze na evropském mezibankovním trhu. Ale kdo jim půjčí na 3 roky za 1,5 %? Já to určitě nebudu!

Nastane doba, kdy neschopnost přežití malých bank způsobí celkovou nedůvěru k finančnímu systému. Dojde k zmrazení nebo částečnému omezení výběrů vkladů v celém evropském bankovním systému. Centrální banky sice garantují likviditu a vklady do 100 tisíc eur, ale nejsou kapitálově vybavené na odchylky od standardu.

2. Impotence evropských politiků brzdí řešení problémů

Evropa se dosud nikdy nemusela rozhodovat o finančních záležitostech jako jeden subjekt. Dnešní politici jsou mladí a nemají zkušenost s valutovou krizí evropské měnové unie v roce 1993, kdy se tato unie poprvé rozpadla.

Dnes máme Evropskou centrální banku, která sice vystupuje autonomně, ale bez možnosti samostatného rozhodování bez Evropského parlamentu. Ten je paralyzován svou velikostí a názorovou různorodostí a musí vystupovat jednotně po dohodě všech 17 zemí eurozóny. Jednání těchto dvou subjektů je značně poznamenáno nezkušeností s řešením finančních krizí.

Evropské banky balancují na okraji propasti

3. Implementace BASEL III sterilizuje potřebnou likviditu kapitálu

Americká ekonomická krize se stěhuje do Evropy a nutí nás přemýšlet, jak zrychlit růst ekonomiky a zároveň snižovat dluh. Zatím za toto řešení Nobelovku nikdo nedostal.

Asi proto, že si tyto dvě veličiny protiřečí. Známe jen to, že ekonomika roste na úkor zadlužování, nebo stagnuje na úkor snižování výdajů. Ale vlk se nemůže nažrat, když má koza zůstat celá. Nejen že banky v současné době nemají chuť brát na sebe větší riziko a řeší nedobytné pohledávky z let 2007 až 2010, ale navíc jsou nucené dále sterilizovat peněžní dostupnost pro podniky a domácnosti nastupující bankovní reformou Basel III. Zavádění Basel III znamená pro evropskou ekonomiku nadbytečnou zátěž, implementace by se měla odložit ve prospěch ekonomického růstu a finanční likvidity. Basel III je určitě dobrá věc, ale až v době růstu ekonomiky.

4. Eurobanky nám nepůjčí

Myslíte si, že se české banky vyhnou krizi tím, že jsou notoricky překapitalizované? Naše banky už nejsou naše. České dcery půjčují svým zahraničním matkám peníze na zvýšení kapitálové přiměřenosti a na ochranu proti dopadům nesplácení řeckých, islandských a irských dluhopisů.

Erste Group odepisuje dluhy PIIGS. Za 3. kvartál čekejte ztrátu, na dividendu zapomeňte

Nemyslím si, že by zahraniční matky poskytly dcerám reciproční pomoc při peněžním nedostatku v České republice. Tyto peníze jsou totiž dnes stavebním kamenem základního jmění zahraničních bank.

A kvůli tomu všemu si raději půjdu vybrat hotovost dříve, než začnou fronty před přepážkami. A nechám si ty peníze vyplatit na dřevo, tedy, jak se říká v jidiš, na Bank.