S&P 500: Úžasný říjen vrátil akcie do plusu
|

S&P 500: Úžasný říjen vrátil akcie do plusu

Ještě na konci září panoval na Wall Street všeobecný předpoklad návratu ekonomiky do recese, respektive snížení ziskovosti společností v širším indexu S&P 500, který byl na pokraji vstupu do medvědího teritoria. Všechny podobné úvahy a pesimistické scénáře začaly mít během října trhliny a americké akciové indexy zaznamenaly impozantní rally, která se zařadila mezi nejlepší měsíční výkonnosti v posledních desetiletích.

Býčí trh Světové akcie
Americké akcie - říjen 2011

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posílily v říjnu o 11 procent a benchmark Dow Jones Industrial Average přidal 9,5 procenta, což znamenalo třetí nejlepší procentuální zhodnocení v celé 115leté historii tohoto hlavního bluechipového indexu. Pro S&P 500 byl letošní říjen nejlepším měsícem za posledních 20 let (od prosince 1991), pro Nasdaq nejlepším měsícem za posledních 9 let.

Ze sektorů se v říjnu dařilo nejlépe více rizikovým a cyklickým, z nichž nejvýše stály energie (+19 %) a základní materiály (+17 %).

Náhle vysoký býčí sentiment vyhnal majoritní indexy do extrémně překoupených pozic - aspoň z krátkodobého hlediska - a v příštích dnech se dá očekávat protipohyb, jehož první fáze se uskutečnila již ve včerejší seanci.

Výhled

Prvním listopadovým dnem neoficiálně vstupujeme do tradičně příznivějšího období pro akciové trhy, respektivě ukončení 6 měsíčního období "Sell in May, Go Away". Příštích 6 až 7 týdnů - tedy až do předvánočního týdne - patří z historického hlediska mezi nejlepší roční období pro akcie.

Halloweenský indikátor: Začíná sezónně nejlepší období pro akcie

Pokud se letos tento pozitivní scénář má naplnit, investoři budou muset být shovívaví k přetrvávajícím problémům v Evropě, protichůdným zprávám o růstu v Číně a k varovným zprávám amerických korporací, které snižují odhady zisků pro toto čtvrtletí.

Naopak pozitivem pro akcie se jeví skutečnost, že drtivá většina money managerů je ochotná při dohánění výkonnosti v letošních posledních 8 týdnech ignorovat výše uvedená rizika.

Index Dow Jones (DJIA) se v minulém týdnu dostal opět těsně nad hladinu 12 000 bodů, ale zde se moc dlouho neohřál. V závěrečných minutách pondělní seance ji neudržel a opět se pod ni ponořil.

Překonání úrovně 12 000 má s každým novým "crossem" stále nižší vypovídající hodnotu. Od roku 2004 se to stalo již více než 400krát (včetně intradenně) a dá se předpokládat, že ani její včerejší překřížení nebylo poslední.

Aktuální vývoj amerických akciových indexů sledujte zde