8 technologických očekávání pro rok 2012
|

8 technologických očekávání pro rok 2012

Technologie byly v roce 2011 jedním z dominantních "burzovních" příběhů. Obchody zaplavily tablety a chytré telefony, lidé po nich doslova šílí. Lidé pomalu zapomínají na osobní počítače. Sociální média, další technologická kapitola roku, jsou už běžnou součástí našich životů. Co přinese rok 2012, kromě dlouho očekávaného IPO společnosti Facebook?

Technologie Fúze a akvizice Sociální sítě

Facebook konečně na burze

Pravděpodobnost se blíží 100 %. Podle posledních informací se firma snaží získat 10 miliard dolarů za 10% podíl, celková kapitalizace by tak při vstupu na trh byla 100 miliard. Tento gigant sociálních médií bude mít brzy přes 500 individuálních investorů, což je podle Komise pro cenné papíry hranice, kdy musí jít na burzu.

Google jde po Twitteru

Twitter je další firmou ze sektoru sociálních sítí, která si pohrává s myšlenkou vstupu na burzu. Situaci ovšem může velice rychle změnit nabídka na převzetí - Google prý za Twitter nabízí 39 miliard dolarů. Twitter byl přitom nedávno oceněn na zhruba 8 miliard. K oficiální nabídce by mělo dojít v příštím roce.

Sloučení AT&T a T-Mobilu

AT&T nedávno oznámila dohodu s americkým T-Mobilem, který chce koupit od Deutsche Telekom za 39 miliard dolarů. Transakce na jaře 2011 narazila na odpor regulačních úřadů a s největší pravděpodobností bude zrušena. Podle analytiků by ovšem ke sloučení, i když možná v pozměněné podobě, mělo dojít v roce 2012.

Apple TV půjde do prodeje

Steve Jobs tento plán odhalil ve své autobiografii. Podle spekulací by měla společnost přijít s televizním setem už příští rok. Pro nového šéfa Applu Tima Cooka by to měl být vstup na zcela nové produktové území.

Daně zaplatíte výhradně ve Spojených státech!

Spojené státy se snaží dostat státní deficit pod kontrolu. Z toho důvodu bude Washington tlačit na firmy, aby platily daně ve Spojených státech. Firmy jako Apple, Microsoft nebo Google mají velkou část hotovosti v zámoří a vláda jim dost možná nabídne daňové prázdniny výměnou za jejich "návrat" do USA.

Peníze takto nalákané do USA bez dočasné povinnosti platit daně mohou vyvolat řadu nových fúzí a akvizic, případně motivovat firmy k odměnění vlastních akcionářů.

Mobilní aplikace melou z posledního

Chytré telefony jsou populární i díky mnoha užitečným a zábavným aplikacím. Ale s příchodem HTML5 (rozšiřující specifikace jazyka HTML; pomocí HTML5 je například možné vytvořit aplikaci, jež funguje v prohlížeči i tehdy, kdy uživatel nemá internetové připojení, a která ukládá data do lokálního úložiště) v roce 2012 by měla popularita původních aplikací upadat.

Hackeři stále hrozí

Útoky na internetové účty jednotlivých lidí, firem, úřadů, ale i ministerstev a tajných služeb. Proti tomu se snaží odborníci bojovat celá léta. Příští rok bude podle analytiků na tyto útoky obzvláště bohatý, jako ideální terč se v nejisté ekonomické době jeví burzy Nasdaq a NYSE Euronext.

Platby přes mobil budou dominovat

Do konce roku chybí pár týdnů, ale už teď se dá říct, že byl rok 2011 první (a úspěšnou) sezónou plateb přes mobilní telefony. Na českém trhu zatím věc poměrně neobvyklá, ve Spojených státech už téměř běžná.

Master Card i Visa vsadily na tyto platby ve velkém - a vyplácí se jim to. Příští rok by měl být ve znamení plateb přes mobil, jejich rozšíření do zbytku světa pomůže řadě na to napojených firem, například PayPal.

Zdroj: thestreet.com