Asi už jste to slyšeli, ale dividendové akcie vás opravdu nezklamou
|

Asi už jste to slyšeli, ale dividendové akcie vás opravdu nezklamou

Namísto prodávání akcií a investování získaných prostředků do měn nebo dluhopisů mohou být spolehlivou investiční strategií akcie s vysokou dividendou a silným růstem zisku. Naším sítem nakonec prošlo 10 akcií, u kterých je v následujících dvou letech očekáván dividendový výnos vyšší než 4 % a které by měly vykazovat solidní růst zisku. Analytici mají v průměru na tyto akcie doporučení "držet" a rozdíl mezi aktuální a cílovou cenou je mezi nulou a 35 %.

Světové akcie Akciové tipy Dividendy

Dividendový výnos a PE vybraných akcií Tržní ukazatele vybraných firem

Jedinou akcií, která mezi vybranými tituly stojí trochu stranou, je American Capital Energy (AGNC), u které je očekávaný dividendový výnos v následujících dvou letech 17,3 %. V předchozích letech byl dividendový výnos 17,9 %(2009) a 19,4% (2010).

Protože se jedná o nemovitostní investiční trust, který investuje do cenných papírů zajištěných aktivy, jako jsou MBS (mortgage-backed security, obdoba hypotéčních zástavních listů) a CDO (collateralized debt obligation, kolateralizované dluhové obligace), má společnost povinnost vyplácet akcionářům příjem po zdanění formou dividend.

Pokud by však došlo k růstu úrokových sazeb nebo k dalšímu omezení likvidity, mohl by být pro byznys model AGNC obtížné vyplácet nadále dividendu.

Na opačném konci tabulky a uprostřed grafu je italský výrobce pneumatik Pirelli. Ačkoli se jedná o italskou firmu, nebyly akcie Pirelli zasaženy tak moc jako jiné firmy ze zemí PIIGS.

Naopak vykazuje stabilní obrat (jen 10 % tržeb je z Itálie) a od začátku roku akcie posílila o 12 %. Dividenda se v následujících dvou letech čeká těsně nad hranicí 4 % a cena akcie se obchoduje za 8,5násobku zisku.

Kritéria výběru

Soustředili jsme se na akcie s větší kapitalizací (minimálně 3 miliardy USD). Dále jsme požadovali, aby očekávaný dividendový výnos v následujících dvou letech přesahoval 4 %. Těmito kritérii prošlo 601 akcií, které mají potenciál vyplácet v následujících dvou letech dobrou dividendu.

Vzorek jsme dále zúžili požadavkem na růst zisku na akcii v příštích dvou letech nejméně o 14 % a požadavkem na dobrý roční růst v následujících třech letech. Dále jsme stanovili maximální možné budoucí P/E na hodnotu 15 a vybrali jsme akcie, u kterých analytici věří, že mají před sebou růstový potenciál. Výsledkem bylo uvedených 10 průmyslových podniků.

10 dividendových hitů z indexu Dow Jones na příští rok