Ekonomika: Černé labutě mohou přiletět i v roce 2012. Hádejte, které to budou!

Černé labutě jsou koncept Nicholase Taleba. V ekonomické souvislosti jsou to události, které přijdou nečekaně, aby naprosto zvrátily dosavadní vývoj trhů. Před třemi až čtyřmi lety přikryla černá labutí křídla v podobě hypotéční krize světovou ekonomiku. Od té doby se politici i trhy potácejí v agónii, kterou přerušuje občasný záblesk střízlivosti. Které události by v roce 2012 změnily běh ekonomických dějin?
1. HDP Číny poroste o méně než 8,5 %
Čínský průmysl v listopadu zpomalil. Ukázal to index nákupních manažerů, který s předstihem naznačuje, jaký bude vývoj v daném odvětví- PMI klesl na 49 bodů, když 50 je hranice stagnace a jakákoli hodnota pod 50 signalizuje zpomalení.
Čínské banky dostaly půlprocentní prostor navíc, pokud jde o povinné rezervy, což by mohlo mírně zvýšit úvěrovou aktivitu, a tím i růst. I na Čínu totiž doléhá dění v Evropě, která brzdí celosvětovou ekonomiku.
Odhady analytiků zatím počítají s růstem čínského HDP někde mezi 9 a 9,5 %. Dá se proto očekávat, že Čínská lidová banka v příštích měsících ještě několikrát povolí otěže povinných rezerv v čínském bankovním sektoru.
Čína: Rok draka, nebo rok pádu draka?
2. ECB sníží základní sazbu pod 1 %
Během příštích poklesů akciových trhů to ECB "nevydrží" a srazí základní úrokovou sazbu pod 1,00 %. Od Fedu se totiž podobný krok již nedá čekat (sazby jsou na nule).
Pomoc se dá čekat jen sotva také od jiných centrálních bank - Japonsko operuje na O,1 % a Británie na 0,5 %. Jediný smysluplný cut může předvést ECB. Jak se ovšem v té situaci bude chovat evropský bankovní sektor, lze odhadnout jen složitě.
3. S&P 500 propadne o 25 %
Pro řadu analytiků je velkým překvapením, jak se v roce 2011 daří odolávat americkým akciím. Když uvážíme evropskou dluhovou krizi, ztrátu AAA ratingu Spojených států, konec kvantitativního uvolňování nebo japonské zemětřesení, je současné roční skóre okolo nuly v podstatě zázrak. Asijské nebo evropské trhy mohou "blednout závistí".
Dluhové problémy v Evropě se možná řeší, ale jistota zavládne za hodně dlouho. Americký dluh spravovaný rozhádanými politiky bude v předvečer prezidentských voleb sotva zkrocen. Černá labuť má proto ve Spojených státech připravené poměrně pohodlné hnízdiště.
Hlavní americký akciový index se navíc stále obchoduje pod 200denním klouzavým průměrem. Z technického pohledu tedy spíše převažuje medvědí, tedy pesimistická nálada.
Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde
4. Index amerického dolaru nad 85
Turbulence na trzích přály v roce 2011 tomu nejbezpečnějšímu, co investoři umějí na trzích nalézt - zlatu, americkým vládním dluhopisům a dolaru samotnému.
Index amerického dolaru propadl na historické minimum 72,86 v dubnu, když byly akciové trhy na maximech. Od té doby se dolaru daří, výnosy 10letých dluhopisů klesly dlouhodobě pod 2 %, s čímž významně nezahýbal ani nižší rating USA.
5. Další QE a záchranné balíčky
Odklon od akcií, zpomalení ekonomiky, sazby na minimu a důraz investorů na bezpečí v podobě zlata a dolaru - ideální podhoubí pro politiky, aby vymysleli další stimulační balíčky v zájmu zrychlení růstu ekonomiky.
Může jít o rozsáhlejší operaci Twist (v rámci ní Fed skupuje dluhopisy s krátkou splatností a vyměňuje je za ty s dlouhou - pozn. red.). Nebo může jít o vyložené nalití peněz do systému v podobě kvantitativního uvolňování (QE), tedy pouhého skupování cenných papírů.
To by vedlo k prudkému růstu cen rizikových aktiv (akcií a komodit). Investoři by si to ovšem nejspíš za pár týdnů rozmyslely a následoval by doslova "výplach", který by pak vystřídalo další pomalé, lopotné oživení.
Jak zajistit portfolio v nejisté době pro případ další "černé labutě"?
Zdroj: Benzinga.com
Aktuality
