Proč je takový rozdíl v cenách ropy Brent a WTI?
|

Proč je takový rozdíl v cenách ropy Brent a WTI?

Až donedávna byl rozdíl mezi cenami ropy typu Brent (Severní moře) a WTI (USA) velice malý, řádově pár dolarů. Události v Egyptě a hlavně v Lybii však způsobily velký rozdíl mezi těmito cenami, který v jednu chvíli dosáhl téměř 16 dolarů.

Ropa Nepokoje a revoluce Libye Ropa WTI Ropa Brent

Cenový rozdíl mezi evropskou Brent, alžírskou Sahara Blend a nigerijskou Bonny Light je minimální. Výrazněji se odlišuje jen americká ropa WTI.

Ceny jednotlivých typů ropy

Je to proto, že cena americké ropy WTI (West Texas Intermediate) je určována nabídkou a poptávkou ve městě Cushing ve státě Oklahoma. Je to vnitrozemské místo, kam proudí ropa ropovody z Texasu, Mexického zálivu a ze severu USA a Kanady. V poslední době zde došlo k nárůstu nabídky ropy díky dodávkám z ropných písků v Kanadě a růstu těžby v Severní Dakotě.

Kudy proudí ropa ve Spojených státech

Ropné kontrakty navázané na americkou ropu WTI stále vládnou světu futures kontraktů, je však potřeba vidět, že je cena ropy WTI více závislá na místních podmínkách v Americe než na světové situaci, která se odráží v cenách jiných typů ropy. Právě tyto důvody vedly Saúdskou Arábii, aby opustila oceňování své ropy podle WTI. Světové ceny ropy tedy lépe vyjadřuje ropa typu Brent než WTI.

Tak velký cenový rozdíl samozřejmě nemůže dlouho vydržet, protože dává prostor k arbitráži – jak k fyzické, tak k papírové. Přesto doposud přetrvává.

Cenový rozdíl mezi ropou WTI a Brent

Tento rozdíl lze aktuálně sledovat na Bloombergu