Jak postavit inflačně neprůstřelné portfolio?
|

Jak postavit inflačně neprůstřelné portfolio?

Vykazovaná míra inflace v USA je zatím nízká, opačnou situaci ovšem pozorujeme na rozvíjejících se trzích. Existují investice, pomocí nichž lze na přicházející hrozbu inflace vyzrát?

Čína Brazílie Inflace Zlato Zemědělství Nepokoje a revoluce

Před třemi lety, když inflace obrátila náboženský konflikt v Tibetu v násilné nepokoje, se spekulovalo o pravděpodobném rozšíření těchto nepokojů v chudších částech světa.

Ceny potravin v mladých ekonomikách rostou

Tentokrát rozproudilo globální akciové trhy šířící se politické napětí na Blízkém východě a v severní Africe, především pak v ropné Libyi, kde se vojenský diktátor Muammar Kaddáfí angažuje v občanské válce, aby si nad pouštním státem za každou cenu udržel moc.

To, co začalo jako protest zapříčiněný potravinovou inflací v Tunisku, se změnilo ve společensko-politickou revoluci, která se šíří jako lavina po celém Blízkém východě. Zatímco režimy v Tunisku a Egyptě byly svrženy během několika týdnů, v sousedních zemích, jako například Jordánsku, Libyi a Alžírsku, za udržení moci začali bojovat.

Ještě předtím, než situace v Libyi zaplnila titulky světových novin, rovnoměrně vážený CRB komoditní index pravidelně atakoval historická maxima. Index CRB je důležitým indikátorem, protože všechny jeho složky jsou váženy stejně, takže ukazuje celou šíři komoditní rally. Od loňského června, si index připsal více než 50 %.

Trend vyšších cen ropy bude zajisté pokračovat a v souvislosti s napětím na Blízkém východě lze očekávat, že se dokonce zintenzivní.

"Revoluce na Blízkém východě" byla spuštěna globální potravinovou inflací, která představuje závažný problém pro rozvíjející se trhy. Zatímco v USA je publikovaná statistická inflace nízká (zvláště díky nemovitostem, které patří mezi komponenty indexu spotřebitelských cen), právě na mladých trzích pozorujeme velké inflační pnutí. Zdá se, že je právě nejvyšší čas pro hledání takových investic, které z růstu inflace vytěží a poslouží proti ní jako zajištění.

1. DRAHÉ KOVY

SPDR Gold Shares

Tento týden jsme byli svědky toho, jak zlato překonalo své dosavadní nominální maximum. Při současné ceně právě kolem 1 400 USD, se možná zdá být drahé, ale vzhledem k hrozbě inflace je třeba mít na paměti, že inflačně očištěné historické maximum z roku 1980 se blížilo 2 500 USD za troyskou unci.

Růst, který jsme mohli u zlata sledovat doposud, byl tedy vzhledem k inflačním očekáváním opodstatněný, proto lze doporučit využít nákupních příležitostí ve formě korekcí a období konsolidace, protože cílová cena zlata se pro tento rok pohybuje okolo 1 600 USD.

Nastoupeného trendu lze využít pomocí zlatých ETF. Za doporučení stojí například SPDR Gold Trust (GLD) a z několika nově vzniklých ETF umožňujících investice do zlata: ETF Gold Trust a Sprott Physical Gold Trust (nevýhodou této investice je však velikost pozice nejméně 500 000 USD).

Pro většinu investorů představuje GLD nejjednodušší a nejlikvidnější způsob, jak otevřít pozici ve zlatě a využít u tohoto drahého kovu prostoru pro růst s ohledem na pokračující globální napětí.

2. CHINA NATIONAL OFFSHORE OIL CORPORATION

CNOOC

Ceny barelu surové ropy letí nad 100 USD, takže korekce u China National Offshore Oil Corporation, která byla pozorována v prvních dvou měsících roku 2011 se jeví jako dobrá nákupní příležitost.

Není žádnou novinkou, že nenasytná poptávka po ropě vyzdvihla Čínu na pozici největšího světového spotřebitele energie. CNOOC je státem vlastněný podnik, ale je jedním z těch, které fungují efektivním způsobem. Je subvencovaný vládou díky strategické povaze svého podnikání.

Společnost skupovala aktiva po celém světě a se 150 miliardami USD vyčleněnými pro příštích pět let ke zvýšení objemu výroby si klade za cíl získat dalších 50 milionů tun ropy a zemního plynu z ropných polí do roku 2020. Akcie se nejeví jako předražené vzhledem k odhadům zisků pro rok 2011, které jsou navíc vzhledem k současné ceně ropy podhodnocené. Akcie přináší dividendový výnos 2,1 %, ale jelikož je výplatní poměr jen 48 %, může u dividend dojít ještě k navýšení.

Akcie představuje bezpečný a dlouhodobý způsob, jak vyzrát na inflaci, vyšší ceny ropy a využít tzv. "čínský zázrak".

3. AGRIUM

Agrium

Jak již bylo řečeno v úvodu, nedávné nepokoje v severní Africe spustila napjatá situace ohledně potravin. Jediná cesta, jak zvýšit výnosy plodin a zároveň zachovat nižší ceny, vede přes lepší osivo a hnojiva.

Agrium je jedním z nejvíce diverzifikovaných způsobů, jak participovat na zotavení zemědělské poptávky. Společnost vyrábí hnojiva s převahou dusíku, která dále obsahují například potaš a fosfáty.

Mimoto americké ministerstvo zemědělství v poslední době ohlásilo záměr vysadit kukuřici na 88,8 milionů akrů, což představuje 3% nárůst oproti stavu z loňského roku, který činil 86,5 milionu akrů. Znamená to druhou největší roční výsadbu obilí za dobu více než 50 let, a proto lze očekávat i značné tržby v sektoru hnojiv.

Sečteno a podtrženo, dlouhodobý trend v zemědělství je dostatečným důvodem, proč vlastnit Agrium.

Z nárůstu cen potravin obvykle benefitují také čínské zemědělské společnosti - přinejmenším tak dlouho, dokud tyto ceny nestoupnou na úroveň, kdy by zaujaly pozornost čínské vlády v podobě regulace cen, nebo pokud není vzestup příliš rychlý, což by se negativně projevilo ve snížení spotřebitelské poptávky. Zvyšování cen se však očekává spíše kontinuální, takže je zde prostor pro růst mnohých z největších akcií v čínském zemědělském sektoru.

4. BRAZILSKÉ SMALL CAPS

Market Vectors Brazil Small-Cap ETF

Obecně platí, že se akciím small caps (akcie malých firem) daří v inflačních dobách lépe než akciím velkých společností. Nejvíce zadlužené podniky ze sektoru small caps lze nalézt v Rusku díky zadlužení ruské ekonomiky zaměřené na energie a kovy. Bohužel snadný přístup k mnoha ruským small caps doposud neexistuje, žádné ruské ETF zaměřené čistě jen na small caps zatím nejsou k dispozici.

Nicméně, můžeme využít ETF pro small caps z dalšího nejvíce zadluženého trhu s přírodními zdroji - z Brazílie.

Market Vectors Brazil Small Cap ETF se vydařil rok 2010. Nedávná korekce představuje důležitý impuls pro nové investory. Jedna až dvě ostré korekce za rok jsou vcelku normální jev při pokračujícím býčím trendu. Vzhledem k současné geopolitické situaci se můžeme připravit na silnější vzestupný trend.

Zdá se, že brazilské akcie zastoupené v tomto fondu nečekají v blízké době žádné výrazné hrozby, proto se Market Vectors Brazil Small Cap ETF jeví jako výhodná globální investice, díky níž získáte "skutečnou" pozici v Brazílii.

Zdroj: InvestorPlace.com