Ropa: Jaká je budoucnost černého zlata po růstovém prvním čtvrtletí?
|

Ropa: Jaká je budoucnost černého zlata po růstovém prvním čtvrtletí?

Cena ropy zamířila v uplynulých měsících prudce vzhůru. Na počátku roku se americká ropa WTI pohybovala na úrovni kolem 91 dolarů za barel. Ke konci čtvrtletí již byla o 15 % výše na hodnotě kolem 105 dolarů za barel. Bez větších problémů se podařilo překonat psychologickou hranici na úrovni 100 dolarů. Ještě výraznějšího růstu jsme se dočkali v případě evropské ropy Brent, která posílila o 21,5 % a uzavírala kvartál na úrovni 115 dolarů za barel.

Komodity Ropa Ropa WTI Ropa Brent

Cenu ropy v průběhu kvartálu podporovalo hned několik faktorů. Již tradičně nelze nezmínit pokračování extrémně uvolněné měnové politiky ze strany Fedu. Svou monetární politikou centrální banka způsobila, že jsou bezpečná aktiva pro investory málo atraktivní, takže ti následně přesouvají kapitál do rizikových aktiv v podobě akcií, komodit a jiných. Kroky centrální banky podpořily komodity jako celek, přičemž ropa nebyla výjimkou.

Cena americké ropy

Z makro pohledu se připojuje k podpůrným faktorům i pokračující růst globální ekonomiky, přičemž solidní oživení zažívají již i některé rozvinuté ekonomiky, které patří k největším spotřebitelům ropy na světě. To pozitivně ovlivňuje i stranu poptávky. Příznivou zprávou pro energie byla i tužší zima.

Hlavní událostí čtvrtletí byly ovšem na trzích s ropou nepokoje v arabských zemích. Vše odstartovalo Tunisko. Následovaly masivní protesty v Egyptě, které dopadly pro protestující velmi příznivě, protože dosáhli svých cílů. Výsledek povzbudil nespokojené občany v Jemenu, Bahrajnu, Saúdské Arábii, Libyi, Iránu nebo Sýrii. Stali jsme se svědky protestů, na které investoři velmi citlivě reagovali, protože se obávali výpadků produkce v regionu, který je z hlediska těžby ropy zcela zásadní.

Obzvláště citlivě je vnímána situace v Libyi, kde se demonstrace přelily v občanskou válku. Do konfliktu se zapojilo i NATO. V prvních fázích byl výsledkem výpadek produkce ve výši 75 % z 1,6 mb/d. Na situaci zareagovala Saúdská Arábie, která přislíbila nahradit výpadek těžby ze svých rezervních kapacit a zvýšila produkci. OPEC jako celek nesvolal mimořádné zasedání a oficiálně ponechal limity těžby nezměněny. Saúdská Arábie nicméně produkci zvýšila, aby nahradila výpadky z Libye. Je pravděpodobné, že kartel v červnu na svém zasedání oficiálně zvýší limity těžby. V únoru těžil OPEC 30,05 mb/d. V lednu se produkce pohybovala na úrovni 30,14 mb/d. Užší jádro kartelu (11 zemí) těžilo v únoru 27,37 mb/d. Celková rezervní kapacita OPEC (po vyloučení Iráku, Nigérie, Venezuely a Libye) činí aktuálně 4,08 mb/d, přičemž Saúdská Arábie disponuje 80 % ve výši 3,2 mb/d. To je nejnižší úroveň od roku 2008. Celosvětová nabídka se pohybuje na úrovni 89 mb/d, což je meziroční růst o 2,2 mb/d. Celková nabídka mimo kartel OPEC se v únoru pohybovala na úrovni 53,2 mb/d.

Produkce ropy v rámci OPEC Produkce ropy mimo OPEC

Celosvětová spotřeba by se v roce 2011 měla pohybovat na úrovni 89,4 mb/d. V roce 2010 se pohybovala na 87,9 mb/d. Poptávka v rámci zemí OECD se v roce 2010 pohybovala na úrovni 46,1 mb/d. V roce 2011 by se měla pohybovat na úrovni 46,0 mb/d. V případě zemí mimo OECD se poptávka v roce 2010 pohybovala na úrovni 41,8 mb/d. V roce 2011 se očekává 43,3 mb/d.

Světová poptávka po ropě Situace amerických spotřebitelů se pomalu zlepšuje, což se projevuje i na počtu najetých mil v USA**.

Počet najetých mil v USA

V průběhu prvního čtvrtletí jsme se zároveň stali svědky velmi netypické situace. Cena ropy Brent výrazně překonala cenu ropy WTI. Americká lehká ropa je všeobecně kvalitnější, protože obsahuje menší množství síry. Proto by měla být také dražší.

Poměr ceny ropy Brent a WTI

Je zřejmé, že průměrně byla cena ropy WTI o 5 % dražší než Brent. V průběhu prvního kvartálu nicméně cena evropské ropy výrazně převyšovala cenu americké. WTI byla v jednom okamžiku až o 18 % levnější. Příčinou tohoto stavu byly zvyšující se zásoby ve Spojených státech (obzvláště v Cushingu) a problémy v arabském světě.

Na přelomu roku jsme se dočkali několikaměsíčního minima u zásob ropy v USA. Od ledna nicméně zásoby ve Spojených státech míří vzhůru a aktuálně se pohybují na úrovni 352,8 milionu barelů. V případě zásob v Cushingu jsme aktuálně svědky nejvyšší hodnoty za několik let.

Zimní sezóna měla tradičně pozitivní vliv na zásoby destilátů, které pokračovaly v poklesu a na konci kvartálu se pohybovaly na úrovni 152,6 milionu barelů. Jedná se o nejnižší hodnotu od května minulého roku. Oproti stejnému období minulého roku jsou nicméně výše o 4,7 %. Zásoby benzínu na počátku roku prudce rostly, později ovšem zamířily dolů a nyní se nacházejí na úrovni 219,7 milionu barelů, což je oproti minulému roku o 2,2 % níže.

Cenu ropy bude v následujících měsících podporovat kombinace hned několika faktorů. S největší pravděpodobností budeme ještě nějakou dobu svědky nepokojů v arabském světě, kvůli čemuž budou investoři promítat do cen černého zlata rizikovou prémii. Podporou je i nižší rezervní kapacita kartelu OPEC, solidní tempo růstu globální ekonomiky a blížící se motoristická sezóna.

Nepříznivou zprávou je naopak utahování monetární politiky v rozvíjejících se zemích, které by mohlo způsobit zpomalení ekonomického růstu. O přísnější měnové politice již začínají hovořit i centrální bankéři v některých rozvinutých zemích, ECB svou základní úrokovou sazbu již zvýšila o 25 bazických bodů.

V následujícím čtvrtletí by měla zůstat cena ropy na vyšších úrovních. Očekáváme pohyb v širším obchodním pásmu, případně další růst.