Otázka za milion: Je na zlatě bublina?
|

Otázka za milion: Je na zlatě bublina?

Cena zlata možná trošku v tichosti a ve stínu jindy "levnějšího" stříbra posunula své historické rekordy vysoko nad 1 500 dolarů za trojskou unci. Ve zlatě má peníze obrovské množství lidí i institucí. Je růst ceny drahého kovu v posledních několika letech, především v posledním roce, možné považovat za typickou spekulativní bublinu?

Zlato Investiční bubliny
Zlato

Argumenty pro bublinu

1. Články a názory v médiích vychvalující zlato jako výbornou investiční příležitost Zlato za 500 bylo "drahé", ale nyní za 1 500 dolarů je "levné". Objevují se názory, že zlato bude ještě letos za 2 000 dolarů a do pěti let za 5 000 dolarů za unci.

2. Centrální banky, které léta levně zlato prodávaly jako "barbarský přežitek", jej nyní draze nakupují zpět Jedná se o centrální banky Číny, Mexika nebo Ruska.

3. Zlato je nabízeno široké veřejnosti jako výborná investice Prodává se v automatech na letištích (Německo) nebo v obchodních domech (Velká Británie).

4. Vyrojily se desítky knih na téma "jak vydělat na zlatě" Na Amazonu jsem napočítal 29 knih o zlatě a investování do něj. Když byla v roce 2008 cena ropy 140 dolarů a objevovaly se názory, že brzy bude stát 200 dolarů, tak jsem na Amazonu napočítal 34 knih o ropném vrcholu. Nedlouho poté cena ropy spadla ze 140 na 35 dolarů.

5. Obyčejní lidé, kteří se o investování nikdy nezajímali, se začínají pídit po tom, kde by levně koupili zlato.

6. Celkovou situaci na komoditách dokresluje vstup komoditního obchodníka, firmy Glencore, na burzu Ten udělá z jeho ředitelů miliardáře. Komoditní insideři prodávají.

Aktuální cenu zlata sledujte zde Pokud je zlato již bublinou, tak nejspíš ještě není na svém vrcholu, protože se ještě neobjevují dva důležité příznaky vrcholu každé bubliny. Jaké?

1. Nákupy na dluh Když propukne všeobecná mánie, která je charakterizována přesvědčením, že cena aktiva přece pouze roste, na aktivu nelze prodělat nebo že za bezcenné peníze nakoupím trvalou hodnotu, vyústí situace v nákupy zlata širokou veřejností na dluh. To žene cenu ještě výše. To zatím nenastalo.

2. Short squeeze manažerů fondů, kteří vidí bublinu a začnou ji shortovat Samozřejmě příliš brzo, pak uzavírají své ztrátové pozice, čímž ještě více ženou cenu daného aktiva vzhůru. Shortovat zlato se zatím skoro nikdo neodvažuje.

Pokud se tedy objeví dva posledně jmenované příznaky bubliny, bude to nejspíše těsně před jejím vrcholem.