Využijte korekce ceny ropy. 5 akcií, které se těší na ropu za 150 dolarů za barel
|

Využijte korekce ceny ropy. 5 akcií, které se těší na ropu za 150 dolarů za barel

Podle analytiků lze i přes probíhající korekci očekávat další růst cen ropy. Poptávka po této komoditě má sezónní charakter a léto bývá jedním z nejsilnějších období, a to především díky vrcholu motoristické sezóny. Svůj podíl na rostoucí poptávce mají i mladé ekonomiky, kde spotřeba ropy rychle stoupá z důvodu rozvoje infrastruktury. 150 dolarů za barel by do konce letošního roku nemuselo být žádnou science fiction.

Ropa Světové akcie Těžba

Z růstu ceny černého zlata budou samozřejmě profitovat jeho producenti. Které konkrétní společnosti by proto neměly zmizet z hledáčku investorů?

China National Offshore Oil Corporation

China National Offshore Oil Corporation

Firma vstoupila do letošního roku vlažně, především kvůli vysokému růstu v roce 2010. Korekce byla logická, protože firma přesouvala některá ze svých aktiv z mladých trhů na rozvinuté.

Jedná se ale o krátkodobé přesuny, takže je velmi nepravděpodobné, že by akcie CNOOC padaly delší dobu.

Lukoil

Lukoil

Akcie této ruské společnosti jsou v současnosti velmi levné. Jejich hodnota je závislá na stavu ropných zásob, které jsou třetí největší na světě.

Zároveň je nutný přístup zahraničních investorů, kterým už snad v budoucnu vyjde ruská vláda vstříc.

Ropa v dalších dvou letech zdraží, cena plynu vzroste až příští rok, míní Američané BP

BP

Firma si v loňském roce udělala hodně nepřátel kvůli úniku ropy do Mexického zálivu. V jednu chvíli to s předním světovým těžařem vypadalo bledě, ale nový americký ředitel Bob Dudley odvedl mistrovskou práci. Dokonce se mu podařilo najít lukrativní dohodu s ruským Rosněftem.

Díky dobrému managementu a zvyšujícím se cenám ropy by měli být akcionáři BP spokojeni.

Ecopetrol

Ecopetrol

Latinskoamerický těžař s obrovským růstovým potenciálem. Rezervy společnosti jsou soustředěny především v Latinské Americe, firma navíc rozšiřuje působnost do Kolumbie, Brazílie, Peru a Mexického zálivu, kde hledá další naleziště.

Do roku 2020 plánuje Ecopetrol investovat až 80 miliard dolarů a stát se jedním z jihoamerických velikánů.

PetroChina

PetroChina

Firma je větší než konkurenční China National Offshore Oil Corporation, a i proto není růst tak rychlý. V současnosti si ovšem můžete akcie firmy koupit za velmi atraktivní cenu.

Byla to investice Warrena Buffetta, která před třemi lety nadhodnotila akcie PetroChina. Poté, co Buffett prodal svůj podíl, jsou akcie v mírné depresi, ale analytici odhadují pro letošní rok výrazný růst.

Zdroj: InvestorPlace.com