Scénáře dopadů růstu ceny ropy
|

Scénáře dopadů růstu ceny ropy

Nedávný průzkum Standard Chartered odhaluje, co by znamenal růst cen ropy pro jednotlivé regiony a typy aktiv. Závěry mohou být pro investory dobrým vodítkem, zejména pokud budou ceny ropy nadále stoupat.

Ropa

Jednotlivé závěry, ke kterým lze na základě scénářů Standard Chartered dospět:

  • Dosavadní růst cen ropy sice zpomaluje ekonomiku jen minimálně, ale zhoršuje inflaci.

  • Cena 150 USD za barel globální ekonomické oživení výrazně zpomalí; hodnota 200 USD za barel by znamenala novou světovou recesi.

  • ECB a mnohé centrální banky z rozvíjejících se trhů budou ze strachu z inflace v reakci na postupný růst energií zvyšovat úrokové sazby.

  • Fed se zaměřuje na jádrovou inflaci, takže vzestup cen ropy k 150 USD za barel by přinesl třetí vlnu kvantitativního uvolňování, jak by se američtí centrální bankéři obávali další recese.

Dopady různých scénářů vývoje ceny ropy - 1. část

Úvěry

Vyšší ceny ropy jsou negativní pro asijské trhy, naopak pozitivní dopad mají pro Blízký východ. Cena 200 USD za barel by snížila spready kvůli obavám z recese.

Úrokové míry

Cena ropy u 150 USD za barel je medvědím signálem pro asijské sazby, a to zejména u malajsijského ringgitu a indické rupie. Při 200 USD za barel by dominovaly obavy o zpomalení ekonomiky a sklon výnosových křivek by se snížil.

Forex

USD oslabí, s výjimkou 200 USD za barel. V Asii lze doporučit dlouhé pozice na indonéskou rupii a krátké na thajský baht, filipínské peso a indickou rupii.

Komodity

Býčí signál pro potraviny, hliník a zlato.

Dopady různých scénářů vývoje ceny ropy - 2. část
Zdroj: pragcap.com