Český zástupce na americké burze: Upíše Avast akcie na Nasdaqu?
|

Český zástupce na americké burze: Upíše Avast akcie na Nasdaqu?

Již několik let český trh spekuluje o alternativách IPO firem, které by se mohly objevit na pražské burze. Nejočekávanější české IPO banky ČSOB lehlo popelem, své slovo naopak dodržela Fortuna. Po CS Cargo zatím není vidu ani slechu, a stejně tak po softwarové firmě AVG.

Nasdaq IPO Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Avast

NASDAQ

Nově se však objevily informace o trojici českých firem - CK Exim Tours, Avast a Mountfield. Majitel Exim Tours se rozhodl za pomoci PricewaterhouseCoopers vytvořit samostatný holding. Exim Holding bude první cestovatelskou skupinou ve střední Evropě obchodovanou na burze. S akciemi Exim Holdingu by se mohlo na pražském parketu začít obchodovat koncem roku 2013 či začátkem roku 2014.

Na druhou stranu český Avast, výrobce antivirových programů, v těchto dnech podal žádost americké Komisi pro cenné papíry o registraci svých kmenových akcií. Avast se tak pravděpodobně stane první českou firmou obchodovanou v USA. Do Avastu nedávno investoval fond Summit Partners 100 milionů dolarů (zhruba 1,96 miliardy Kč). Za to získal ve firmě menšinový podíl. Avastu mezi poskytovateli antivirového softwaru konkuruje například tuzemská AVG nebo společnost Eset.

Akcie: Jak je to vlastně s tím lednovým efektem?

Ke vstupu na pražskou burzu se překvapivě hlásí i společnost Mountfield. Společnost má celkem 72 prodejen v České republice a na Slovensku. Za rok 2010 činily tržby 3,22 miliardy Kč. Konkrétní informace podá společnost na tiskové konferenci, která by se měla konat ve středu 11. ledna.

Přehled chystaných IPO v USA najdete na serveru Akcieatrhy.cz