Mountfield IPO: Špatně načasovaný Béda Trávníček
|

Mountfield IPO: Špatně načasovaný Béda Trávníček

Je to pokaždé slavnost, zejména pro tak malou burzu, jakou je pražská. Ale tentokrát žádné fanfáry při vstupu Mountfieldu na burzu nečekejte. Prodejce zahradní techniky Mountfield dnes odkryje investorům přesnější plány na úpis akcií. Přece jen už něco víme a můžeme předpovídat, co se dá od burzovního nováčka čekat.

Pražská burza Akcie ČR
IPO zvon na pražské burze

Mountfield chce nabídnout minoritní podíl, aby získal peníze na rozšíření sítě poboček. To sice není špatný nápad, ale problém spočívá v tom, že další lokality, kam pronikne Béda Trávníček, budou téměř jistě méně ziskové než ty současné. Mountfield potřebuje k výdělku prodávat, a s tržbami obchodníků to teď obecně není moc růžové.

Především zisk Mountfieldu je na burzovně obchodovanou firmu už nyní velmi nízký: 14,8 milionu korun v roce 2010 a asi 20 milionů korun rok předtím. Velmi nízká je také zisková marže (kolem půl procenta). S takovouto velikostí a nabídkou minoritního podílu to bude velmi malá emise, pokud se ve finále na parket pražské burzy vůbec dostane.

Další otázkou je velikost firmy jako takové. I kdyby se firma obchodovala za třináctinásobek zisku (tedy za více, než je běžné), tak tržní ocenění společnosti vychází okolo 260 milionů, což na nějaké rozumné IPO (primární úpis akcií) na hlavním trhu BCPP nestačí.

Samotná velikost by Mountfield nemusela automaticky pasovat na outsidera, ale chybí ještě jedna věc - atraktivní investiční příběh, který by novou akcii mohl v těžké době pasovat do role růstové, nebo alespoň dividendové akcie, tedy do té, jakou nabízejí třeba loterijní Fortuna nebo provozovatel solárních elektráren E4U.

Český zástupce na americké burze: Upíše Avast akcie na Nasdaqu?

Ani samotné načasování vstupu Mountfieldu na burzu není zrovna šťastné. Situace na kapitálových trzích IPO nepřeje, a to bez ohledu na to, zda jsme v Praze, Londýně nebo Tokiu. Nízká likvidita a historicky nízké objemy obchodů provázejí i velikány jako ČEZ. A když se investorům nechce obchodovat ani s velkými akciemi, jaké šance má Mountfield?

Psáno pro deník Insider.