Rozvíjející se perla uprostřed asijské stepi
|

Rozvíjející se perla uprostřed asijské stepi

Středoasijský Kazachstán v minulých dnech oslavil dvacet let své nezávislosti. Centrem oslav bylo novodobé hlavní město Astana. Tato metropole působí jak kouzelný přelud. Uprostřed pusté stepi náhle během pouhých deseti let vyrostlo z ničeho supermoderní velkoměsto, které oslňuje architektonickými výstřelky a nebývalým luxusem.

ETF Frontier Markets Kazachstán
Astana

Kdyby někdo v horkých letních měsících zabloudil ve vyprahlé středoasijské stepi, asi by si myslel, že ho jen šálí nějaká bláznivá fata morgana. To kdyby se před ním uprostřed nekonečných pustých plání náhle zjevily futuristické věže a skleněné mrakodrapy Astany.

Tohle novodobé hlavní město Kazachstánu vzniklo doslova na zelené louce, respektive na zelené stepi. Původně tu na řece Išim v sovětské éře stálo bezvýznamné, ošklivé provinční město Celinograd. Když se ovšem v 90. letech po rozpadu Sovětského svazu Kazachstán osamostatnil, rozhodl se postavit nové hlavní město, které ztělesní jeho rostoucí prosperitu. Tak se začala rodit Astana, která je dnes jakousi Dubají severu.

I tady totiž umožnily výstavbu velkolepé metropole zisky z těžby ropy a dalších surovin. Japonskému architektovi Kišovi Kurokawovi se tak splnilo něco, co je asi snem každého projektanta. Právě on dostal hlavní zakázku na to, aby navrhl rovnou celé futuristické město, a navíc k tomu dostal prakticky neomezené peněžní zdroje. Jen na první fázi výstavby bylo vyčleněno 10 miliard dolarů.

Vsaďte na mladý, zatím okrajový trh v Asii

Mrakodrapy vypadají jako zapalovač nebo raketa

Na levém břehu řeky Išim, která dnes rozděluje město na starou a novou část, tak mohlo začít podle uceleného urbanistického plánu růst učiněné architektonické panoptikum.

Jeho hlavní osou je třída vedoucí asi tři kilometry od Prezidentského paláce. V jejím středu se tyčí věž Bajterek, která je nejčastěji foceným symbolem města. Plných 97 metrů vysoká rozhledna má připomínat bájný strom života, do jehož koruny snesl zlaté vejce pták štěstí zvaný Samruk. Ono "vejce" je vyhlídkovou restaurací.

Centrální osa města na druhém konci směřuje k další, opravdu unikátní stavbě – luxusnímu obchodnímu domu Khan Šatyr, který připomíná stan. Nedalekému mrakodrapu, který je sídlem kazachstánského ministerstva dopravy a komunikací, zase kvůli jeho neobvyklému tvaru lidé říkají "zapalovač". Jeden z rezidenčních mrakodrapů pro změnu připomíná raketu, takže mu místní přezdívají Bajkonur podle slavného kosmodromu.

Pozoruhodnou stavbou je také skleněný "Palác míru a souladu". Projekt vzešel z dílny britského architekta Normana Fostera. Skleněná pyramida s patetickým názvem má být místem, které ztělesňuje náboženskou a národnostní toleranci, na niž je Kazachstán velmi hrdý.

V téhle středoasijské zemi se potkává mnoho náboženství a také tu žije více než desítka národů od Kazachů přes Rusy, Turky a Uzbeky až po Korejce, či dokonce Němce a Ukrajince. A právě v pyramidě míru se konají společná setkání představitelů různých věrouk a etnik.

Pokračování článku najdete na serveru Profit.cz


Jak vsadit na kazašský ekonomický růst?

Kazachstán se řadí mezí zatím okrajové rozvíjející se trhy (frontier markets). Vsadit na něj lze několika způsoby, z nichž nejschůdnější je sázka na ropný sektor, na kterém je postaven potenciál země.

Další variantou jsou burzovně obchodované fondy (ETF), které mají expozici v Kazachstánu. Příklady lze najít na řadě serverů.

ETF s expozicí v Kazachstánu