Fiskální útes v USA může poslat akcie prudce dolů po šikmé ploše
|

Fiskální útes v USA může poslat akcie prudce dolů po šikmé ploše

Neshody ohledně státního rozpočtu v USA se mohou projevit poklesem růstu HDP. Snížení ekonomické aktivity bude mít za následek pokles zisků firem i jejich hodnoty. Jaký vliv bude mít na trhy případné zvýšení daní?

Americká ekonomika Světové akcie Fiskální útes

Pokud se americký Kongres a prezident Obama do konce roku neshodnou, budou čelit Spojené státy 1. ledna 2013 pádu z "fiskálního útesu". Ten vzniká kombinací ukončení programu daňových škrtů, nižších podpor v nezaměstnanosti, vyššího zdanění příjmů a snižování výdajů, které automaticky vstoupí v platnost. Problém nastal loni, když se Kongresu nepodařilo najít dlouhodobou shodu a konečnou podobu amerického státního rozpočtu.

Nepříjemnou stránkou fiskálního útesu je negativní vliv na růst HDP v roce 2013, a to pokles o 3,5 až 4,0 %. Americká ekonomika roste 2- až 2,5% tempem, takže pokud nedojde ke kompromisu, ocitnou se v příštím roce Spojené státy v recesi.

Proč je to důležité?

Jaký by měl propad HDP vliv na akciové trhy? Je to jednoduché: Odhaduje se, že 1% změna HDP znamená změnu zisků firem v rámci indexu S&P 500 o 5 až 7 USD za rok. To je potřeba vynásobit cenou, kterou za tento zisk zaplatíme. Poměr P/E je nyní zhruba 15 a každá 1% změna HDP by znamenala zvýšení/pokles indexu S&P 500 o 75 až 105 bodů. Jednoduše řečeno, nejhorší scénář, tedy 5% propad ekonomiky, by indexu ubral 525 bodů. To by znamenal propad akciových trhů zhruba o třetinu!

To však mluvíme jen o penězích. Reálná ekonomika by v případě Obamova znovuzvolení propadla o další 2 % kvůli vyšším daním, nižším odpočtům daní pro zaměstnance a podobným krokům (úsporná opatření = nižší růst). Navíc by Obama díky svému silnému léku na krizi potřeboval někde sehnat místa pro dalších 800 tisíc lidí.

Historická paralela

Zajímavá je také historická paralela. V podobné situaci se totiž ocitl už v roce 1937 americký prezident Franklin Delano Roosevelt, když po svém rozsáhlém programu New Deal potřeboval nastolit "prozíravou rozpočtovou politiku". Roosevelt nakonec zvýšil daně tak, že se trh propadl o 50 %.

Dow Jones ve 30. letech 20. století

Goldman Sachs má strach, že budou američtí politici sedět na zadku, dokud země nepřijde o své výlučné postavení na trzích
Dysfunkčnost vlády, špatné kreditní hodnocení, pozice dolaru jako světové rezervní měny - to vše je podle šéfa Goldman Sachs Lloyda Blankfeina v sázce na přelomu roku, kdy čeká Ameriku takzvaný fiskální útes. A Blankfein si nebere servítky - nehledě na vítěze prezidentských voleb vnímá politickou reprezentaci jako naprosto neakční.

Také 30. léta byla pro tehdejší politiky něčím "mimořádná". Zdá se to jen mně, nebo bylo mimořádných let více než těch normálních, především v poslední době? Nezní to moc logicky. Proč? Dluhové problémy nemůžeme vyřešit tím, že budeme generovat další dluhy. Navíc cesta k prosperitě nevede skrze vyšší zdanění každého z nás.

Je potřeba sec více zaměřit na mikroekonomiku

Fiskální útes, evropská dluhová krize, zpomalení čínské ekonomiky. Zdá se, že se problémy světové ekonomiky hromadí. Vše lze vyřešit stejným způsobem – potřebujeme více mikra!

Díky otevřenějším trhům, větší konkurenci, rozsáhlejším reformám, pobídkám a nižším daním by se rekordní úspory soukromého sektoru mohly přesunout z mrtvých státních dluhopisů k rizikovému kapitálu. Tím by se vytvořila nová pracovní místa, podpořily by se inovace i jednotlivé firmy. Mikroekonomiku představují soukromé osoby, které přežijí jakoukoli krizi díky své prozíravosti a logice, a také miliony podniků, které denně dělají vše proto, aby byly ziskové a produktivní. Naproti tomu makroekonomiku tvoří všechny chyby založené na politice protahování a předstírání.

Vše spěje k dohodě, ovšem ta je špatná

Spojené státy i tentokrát jen těžko přiznají své rozpočtové problémy, a to navzdory závažnosti celé situace. Politická situace je až příliš komplikovaná. Politici se nakonec dohodnou, což bude ale pravděpodobně z dlouhodobého pohledu špatná zpráva. Zároveň to bude znamenat další průtahy a Američany to bude stát přinejlepším "jen" 1 % HDP.

Právě proto jsme velmi konzervativní, co se výhledu vývoje akciových trhů a rizik do konce roku 2012 týče. Čtvrtý kvartál je obyčejně nejsilnějším obdobím roku a obecně se tvrdí, že trhu se v roce voleb daří lépe než jindy. Ovšem nikdy se ještě před volbami nemusel řešit fiskální útes. Volby jsou skoro hotovou věcí: Obama spíše ztratí, než aby Mitt Romney vyhrál.

Chcete akciovou rally? Zvolte Obamu, káže Američanům historie
Jsou nadcházející volby v USA a jejich výsledky příležitostí k nákupu akcií, nebo naopak signálem k jejich prodeji? Komu fandit – Obamovi, nebo Romneymu? Jak budou akciové trhy reagovat, pokud bude opět zvolen Obama, a kam se vydají v případě zvolení Romneyho?