Jak poznat, kdy je zlato atraktivní? Pár faktů a rad pro zmatené
|

Jak poznat, kdy je zlato atraktivní? Pár faktů a rad pro zmatené

Pierre Lassonde, jeden z největších světových expertů na investice do zlata a šéf společnosti Franco-Nevada, který byl v letech 2002 až 2006 také ředitelem Newmont Mining, prozradil na semináři těžařů v Torontu svůj pohled na trh se zlatem.

Poptávka Investice Zlato Těžba
Pierre Lassonde

Lassonde považuje zlato za barometr strachu investorů o osud papírových měn. Jeho cena skáče nahoru a dolů podle toho, zda právě přicházejí dobré, nebo naopak špatné zprávy. Podobně jako cena zlata se pohybuje také tržní hodnota "zlatých" akcií. Lassonde však upozorňuje, že k tomu dochází pouze do určité míry.

Nová akciová třída pro ustrašené

V bouřlivém světě, kde padají finanční společnosti, akciové trhy i státy, svítí blyštící se žlutý kov stále zářivěji. Investoři se k němu přesouvají z realitního, akciového i dluhopisového trhu.

Lassonde doporučuje důsledně rozlišovat mezi investicemi do zlata jako takového a do akcií těžařů. Vztah poptávky a nabídky naznačuje, že cena zlata nejspíše dlouhodobě poroste, stejné tvrzení však nemusí platit pro akcie zlatých těžařů.

Zde je několik věcí, které byste o zlatu měli vědět:

 • Poptávka roste od roku 2002, ale mění se její složení. V roce 2002 putovalo 80 % zlata do šperkařství, 5 % na průmyslové účely a pouze 5 % zahrnovaly investice. Do roku 2011 vylétla investiční poptávka po zlatě na 40 %.

 • V roce 2008 přestaly centrální banky prodávat zlato, ale začaly je nakupovat. 58 % celkových zlatých rezerv drží centrální banky USA a EU, jen zhruba 2,6 % asijské centrální banky. Když budou centrální banky chtít navýšit své zlaté rezervy o 15 % (tedy o 17 359 tun), bude muset vzrůst cena zlata, protože roční produkce je zatím jen 2 800 tun.

 • Investiční poptávka bude nadále růst. Rozmach ETF začal v roce 2004 s celkovými 2 800 tun. Dnes jen o něco převyšuje italské zlaté rezervy.

 • Investoři zvýšili podíl zlata ve svých portfoliích z 0,5 % na 2 % mezi roky 1980 a 2011. V pěti až deseti letech by se toto číslo mohlo dostat až k 5 nebo 7 %.

 • Poptávka Číny dramaticky roste. Na čínském trhu se zlatem převažují šperkaři. Je pozoruhodné, že trh roste dvakrát rychleji než čínský HDP.

 • Když se navyšují devizové rezervy, roste cena zlata.

6 argumentů pro zlato v portfoliu, 1 900 USD na dohled
Nejvýznamnější měnové instituce světa představily stimulační opatření v řádu desítek až stovek miliard dolarů. Ta spolu s výpadky produkce odstartovaly nový růstový trend, který by měl pokračovat i v následujících měsících. Aktuálně je však zlato poměrně překoupené. Na úrovni 1 720 USD za unci je nicméně vhodné vstupovat do dlouhodobých long pozic. Cena by mohla v časovém horizontu následujících 3 až 6 měsíců otestovat maximum na úrovni 1 900 USD za unci.

 • Když se zvětšuje v USA peněžní zásoba, roste cena zlata.

 • V roce 1980, když zlato stálo 800 USD za unci, odpovídala trojská unce jedné jednotce indexu Dow. Nyní je poměr 8:1. Pokud bychom se vrátili k původní paritě, čekal by zlato růst k 13 500 dolarů za unci.

 • Nejistota v Evropě bude pokračovat a Řecko bude muset v následujících letech eurozónu opustit. Komoditní boom není za námi, jen nabírá dech.

V další části semináře Lassonde zaměřil pozornost na akcie těžařů:

 • Ceny zlatých akcií budou za cenou zlata dále zaostávat, postupný pokles může dosáhnout 50 až 60 %. Dostupná naleziště zlata poskytují nižší výnos kvůli vyšším nákladům na těžbu.

 • Nová naleziště jsou těžko dostupná. V roce 1960 vedl každý dolar investovaný do těžby k 105násobnému výnosu. V roce 2000 to byl už jen 11násobek.

 • Restrikce zemí s nalezišti zlata omezují nabídku. Zakazují vývoz, zdaňují je vysokými sazbami nebo znárodňují aktiva těžařů.

 • Nabídka bude stagnovat nebo klesat, protože technologie využívané pro těžbu zlata zůstávají zastaralé. Bude zapotřebí větších investic do výzkumu, k jakým došlo například v ropném průmyslu, kde inovace zcela změnily výhled rezerv.

Lassondova analýza nabídky a poptávky naznačuje, že cena zlata může růst do závratných výšin, přesto ale Lassonde varuje:

"Nemyslím si, že jsme dosáhli vrcholu produkce zlata a věřím, že se nové technologie s problémem zaostávající nabídky brzy poperou."

Lepší těžbu a technologie mohou přinést miliardy dolarů investic do vědy a výzkumu. Lassonde poukazuje například na 3D seismiku nebo těžbu in situ, která je využívána v ropném průmyslu. "Podívejte se, kolik do vědy a výzkumu investoval třeba ExxonMobil," poukazuje Lassonde.

Investoři do zlata by si hlavně neměli dělat hlavu kvůli medvědím výhledům analytiků. Mají sklon předpovídat zlato spíše níže a ropu výše.

Zdroj: Financial Post