Tohle si o dalších čtyřech letech s Obamou myslí známý investor Mark Mobius
|

Tohle si o dalších čtyřech letech s Obamou myslí známý investor Mark Mobius

Mark Mobius je velkým býkem, pokud jde o takzvané emerging markets. Co znamená vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách pro mladé ekonomiky?

Emerging Markets Mark Mobius Fiskální útes
Barack Obama

Riziko poklesu americké ekonomiky

Americké prezidentské volby jsou za námi, znovuzvolený Barack Obama se ujal dalšího čtyřletého období v čele USA, a my jsme tak konečně schopni, tak jako po všech důležitých volbách či změnách režimu, odhadovat dopady tohoto politického vývoje na naše investice.

Z pohledu Mobiova týmu ve Franklin Templeton Investments musejí brát investoři v potaz dva hlavní faktory: budoucí kondici americké ekonomiky a postoj prezidenta Baracka Obamy v rámci jeho zahraniční politiky vůči klíčovým zemím, zejména Číně.

Největším současným problémem americké ekonomiky je hrozící fiskální útes, kombinace skokových nárůstů daní a škrtů vládních výdajů, jež je výsledkem kompromisu amerických politiků ve snaze omezit vládní dluh. Pokud se republikány kontrolovaná sněmovna reprezentantů nedohodne s demokraty ovládaným senátem, bude fiskální útes (nebo také Akt rozpočtové kontroly z roku 2011) uveden v život v lednu příštího roku.

Někteří ekonomové odhadují, že škrty na výdajové straně a zvýšení daní obsažené v Aktu uvrhnou USA do recese, způsobí výrazný nárůst nezaměstnanosti a omezení spotřebitelských výdajů. Rozpočtový výbor Kongresu odhaduje, že by v důsledku toho mohl americký HDP v příštím fiskálním roce poklesnout až o 4 %.

Fiskální útes z pohledu rozvíjejících se trhů

Podle Mobia by mohlo spuštění Aktu vést k ekonomické katastrofě. Recese největší světové ekonomiky by totiž měla nepochybně negativní dopad na světovou ekonomiku, zejména asijský vývozní průmysl. Pokud USA spadnou z fiskálního útesu, mohly by s sebou stáhnout dolů i ostatní země.

Lze doufat v nejlepší, měli bychom se však připravit na nejhorší.

Dobrá zpráva pro investory na rozvíjejících se trzích? Závislost na exportu do USA v Asii v uplynulém desetiletí všeobecně klesala. V absolutním vyjádření sice objem vývozů rostl, rozvíjející se trhy však diverzifikovaly svou exportní základnu o země mimo USA a Evropu (která nyní zažívá svou vlastní krizi).

Dnes je to Čína, která je největším vývozním trhem pro společnosti ze zemí, jako jsou Japonsko, Korea, Vietnam, Thajsko, Malajsie, Singapur a Indonésie. Přesto by se nemělo zapomínat na to, že jsou USA největší světovou ekonomikou s HDP okolo 16 bilionů USD, následované Čínou s 8 biliony USD a Japonskem s 6 biliony USD. Čínská ekonomika je již tak velká, že vývozy do USA činí pouze 5 % jejího HDP, obchod s USA je však stále důležitý, Čína je pro USA druhým největším obchodním partnerem.

Spousta lidí v tomto nahlíží na Čínu jako na vývozce. Země středu však také z USA spoustu věcí dováží, v loňském roce dosáhl objem importu z USA 100 miliard USD. Sečteno a podrženo, z investičního úhlu pohledu mohou v případě asijských společností vyvážejících na americké a evropské trhy existovat negativní dopady, ty silnější z nich je však podle Mobia přežijí.

Monetární politika

Na straně monetární politiky předpokládá Mobius pokračování Fedu v programu uvolněné měnové politiky (kvantitativní uvolňování) za účelem zabránění prudkému poklesu americké ekonomiky a zlepšení situace na trhu práce. Tento postoj je důležitý i pro zbytek světa, zejména pro finanční trhy, neboť zvýšený objem likvidity pravděpodobně povede k vyšším cenám na finančních trzích a také k vyšší inflaci. Řada firem by však měla být schopna navyšovat cenu svých výrobků v závislosti na inflaci.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz

Jak to dopadne s fiskálním útesem: 4 scénáře
Fiskální útes se nebezpečně přibližuje. Drastické navýšení daní a výdajové škrty, které mají automaticky vejít v platnost 1. ledna 2013, pokud se Bílý dům s Kongresem nedohodnou jinak, mohou mít podle některých ekonomů až 4% dopad na americký HDP. Přestože trhy očekávají, že se obě zúčastněné strany nakonec na určitém kompromisu domluví, jsou ve hře stále i pesimističtější scénáře.