Tobias Levkovich: Akcie jsou stále neuvěřitelně levné
|

Tobias Levkovich: Akcie jsou stále neuvěřitelně levné

Tobias Levkovich, akciový stratég Citigroup, je sice ohledně současného silného růstu akcií mírně skeptický, ale má jasno v tom, kam by akcie měly dlouhodobě směřovat. Důvodem je velmi atraktivní rozdíl (spread) mezi zisky na akciovém indexu S&P 500 a výnosovou mírou 10letých amerických státních dluhopisů.

Státní dluhopisy Světové akcie Výnosy

Pokud si představíte, že by akcie z S&P 500 teoreticky vyplácely 100 % svých zisků ve formě dividend, můžete jednoduše akcie s dluhopisy porovnat. Když je průměrné P/E (poměr mezi tržní cenou a čistým ziskem) u indexu S&P 500 dvacet, lze tvrdit, že vynášejí 5 %. Jestliže naopak státní dluhopisy nesou pouze procento jedno, dělá spread mezi oběma druhy těchto typů investic 4 procentní body. Podle této metody jsou akcie stále neuvěřitelně levné.

V grafu Levkovich využil 10leté klouzavé ziskové míry S&P 500 (zahrnut je i kolaps z let 2008/2009) a porovnal je s výnosem 10letých státních dluhopisů (zpětně až do roku 1971). Rozdíl je mezi 2 až 3 směrodatnými odchylkami od průměru. Na základě toho odvodil pro akcie průměrný 12měsíční výnos 24 %. Technicky vzato v roce 1999, když se akcie šplhaly k vrcholu, byl spread opačný – investoři mohli získat daleko vyšší výnos z bezrizikových dluhopisů než z akcií.

Spread mezi výnosy S&P 500 a amerických státních dluhopisů

Akcie: Do roku a půl začne masivní býčí trh
Dekáda nulového cenového zhodnocení akcií, dvou splasklých bublin a kreditních krizí zanechala v investorech směs nepříjemných pocitů. Podobně špatné to bylo například na konci 70. let. Podobná nálada ovšem může vyústit v silný býčí trh na americkém akciovém trhu, tvrdí Tobias Levkovich, hlavní stratég pro americký akciový trh v Citi Investment Research.

Zdroj: Citigroup