Dick Bove: Bankovní tituly letos posílí o čtvrtinu
|

Dick Bove: Bankovní tituly letos posílí o čtvrtinu

Americké bankovní stres testy jsou za námi. Dicka Bove, viceprezident akciového průzkumu v Rochdale Securities, očekává, že letos akcie bankovního sektoru posílí nejméně o 25 %. Investoři se díky zátěžovým testům ubezpečili, že jsou americké banky v dobré kondici, pro boom odvětví navíc hovoří i další faktory.

Banky Býčí trh Sektory Světové akcie
Richard Bove

Paradoxně jde hlavně o dluhovou krizi eurozóny, která přihrává americkým bankám klienty i investory prchající z problémy zmítané Evropy. Americké finanční společnosti zaznamenávají masivní příliv likvidity, kapitálu i depozit.

Bove připomíná, že byl rok 2011 pro bankovní průmysl třetím nejziskovějším v historii sektoru, ale nikoho to příliš nezajímalo. Až poslední zátěžové testy Fedu investory "probudily". Ti se konečně začali znovu zajímat o fundamenty a všimli si, jak se sektoru v minulém roce nezvykle dobře dařilo. Do určité míry se to promítlo v následném růstu cen finančních titulů.

Býčí doporučení na banky přišlo od Dicka Boveho den poté, co Fed oznámil, že se 15 z 19 největších amerických bank prokázalo dostatkem kapitálu, který by postačil i k překonání ekonomického poklesu úrovně deprese.

Zátěžové testy amerických bank: Fraška, nebo měřítko stability?

Přesto mnoho investorů ještě váhá a spekulanti nepřestávají sázet na pokles bank. Podle Boveho jsou ovšem sázky proti bankám fatální chybou.

Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky?

Bove byl dříve ostrým kritikem stres testů. Dokonce ještě na začátku března varoval, že by testy mohly poškodit ekonomiku, protože diktují finančnímu systému, kam se má ubírat.

Po jejich skončení ovšem vidí situaci optimističtěji a doporučuje banky k nákupu. Ocenění bankovních akcií se letos pravděpodobně změní - z dnešních slev oproti book value (účetní hodnotě) se stanou akciemi obchodovanými s prémií.

Bove předpokládá, že akcie bank do konce roku přidají 25 % (možná i více). V rozhovoru pro CNBC minulou prozradil, že v následujících dvou až třech letech očekává příznivé období pro bankovní zisky, které vystřelí nahoru raketovým tempem, takže budeme pravděpodobně svědky silné rally finančního sektoru.

Americké banky: Zátěžovým testům se nedá věřit, varuje stratég
Zátěžovými testy prošlo podle Fedu 15 z 19 velkých amerických bank. Mezi čtyřmi finančními domy, které v případě nejhoršího scénáře vývoje ekonomiky (pokles cen nemovitostí o více než 20 %, 13% nezaměstnanost a 50% propad cen akcií), je i třetí největší americká banka Citigroup. Trh ovšem přijal velice pozitivně informace o vyšších dividendách JPMorgan a dalších několika bank, akcie finančního sektoru byly hvězdami úterního obchodování. Peter Elston, stratég z Aberdeen Asset Management, ovšem varuje před přílišným optimismem.

Zdroj: CNBC