Evropské banky nad propastí: Rozpůjčovaly mnohem více, než měly
|

Evropské banky nad propastí: Rozpůjčovaly mnohem více, než měly

Money, money, money, must be funny in the rich banks's world. Evropské banky strukturálně oslabuje to že rozdaly na úvěrech více, než vybraly na depozitech.

ECB Dluhová krize Evropské banky LTRO a TLTRO

První graf ukazuje podíl úvěrů na depozitech pro jednotlivé země. Pokud je číslo nad 100, v dané zemi banky půjčily více na úvěrech, než vybraly na depozitech. Všimněte si, že se graf nikde nepodívá pod 100.

Depozita a úvěry bank v eurozóně

To dělá banky velice zranitelnými, zbytek totiž musejí profinancovat na finančním trhu - půjčit si od jiných finančních institucí, jako jsou například peněžní fondy z USA.

V situaci, kdy se na finančním trhu začne šířit nedůvěra, tento zdroj vysychá a stává se dražším. V případě paniky tyto zdroje vysychají zcela. To se málem stalo na konci roku 2011. Proto ECB napumpovala peníze do bank v eurozóně.

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec
Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem Draghim), proč tolik strachu a paniky v posledních dnech? Nebo že by už někteří nevěřili ve všelék v podobě levných peněz?

Naroste inflace?

Občas dostávám dotaz, zda jeden bilion eur, který se dostal do evropského finančního systému, nezpůsobí inflaci. Podívejme se na to jinak. Kolik banky v eurozóně potřebují sehnat na finančním trhu? Zkuste si tipnout.

Banky v evropské měnové unii potřebují zhruba 16,5 bilionu eur (graf níže). To je hodně, viďte? Vedle toho onen jeden bilion eur, který ECB napůjčovala ve formě LTRO, nevypadá jako žádná obří dávka. Pro srovnání banky v USA potřebují zhruba 4 biliony USD. To je citelný rozdíl. Navíc trend v EMU a USA je rozdílný - v Evropě potřeba roste, v USA klesá.

Kolik potřebují banky v USA a v eurozóně?

Jaká je situace v rozvíjejících se ekonomikách?

I zde najdeme státy (poslední graf), které trpí stejným problémem jako banky v eurozóně - například Maďarsko, Rumunsko či Brazílii. V průměru jsou však na tom banky v rozvíjejících se ekonomikách lépe než v těch vyspělých.

Depozita a úvěry bank na rozvíjejících se trzích

Česká ekonomika je ve více než bezpečném teritoriu, náš podíl úvěrů k depozitům je pod 80 %. V rámci EU jsme s tímto podílem a zdravím bankovního sektoru exotem. V dobrém slova smyslu.

České banky jsou bezpečné. Jak dlouho ještě?
Mám vybrat všechny peníze z účtu a mít je někde doma pod matrací Je načase převést peníze na účet do Švýcarska nebo Spojených států? Mám za své životní úspory koupit zlato nebo nějakou nemovitost? Nehrozí každým dnem hromadný útok střadatelů na banky? Podobné otázky nyní dostávám od známých, podnikatelů a čtenářů Investičního webu skoro každý den.