Býk Doll vs. medvěd Fleckenstein: Co teď čeká trhy?
|

Býk Doll vs. medvěd Fleckenstein: Co teď čeká trhy?

Hlavní akciový stratég společnosti BlackRock Bob Doll věří, že akciové trhy ještě čekají nová maxima v rámci býčího trhu, který začal na jaře 2009. Podle Billa Fleckensteina by se ovšem měli investoři konečně podívat pravdě do očí.

Krize Býčí trh Americký dolar Světové akcie

Americké akcie měřené indexem S&P 500 letos stále drží zhruba 6% zisk, ze svých maxim ovšem index ztratil okolo 80 bodů. V posledních týdnech se obnovená nervozita ohledně Řecka i další vlivy (Španělsko, zpomalení ekonomiky) podepisují na náladě investorů. Dolar roste k výšinám, akcie ztrácejí.

Americké akcie vs. americký dolar

"Nemyslíme si, že by měla současná situace znamenat konec tříletého býčího trhu," míní Bob Doll. Trvalé poklesy akciových trhů jsou podle něj spojené s recesemi a s poklesem zisků firem. Ani jedno nyní minimálně Spojeným státům bezprostředně nehrozí. Americká ekonomika se podle Dolla může potýkat se zpomalením růstu, ne s jeho propadem do záporu.

Výsledková sezóna: Americké firmy překvapily, současné prostředí však vyzývá k opatrnosti
Americká výsledková sezóna má před sebou až na několik opozdilců poslední "ostrý" týden. Dosavadní průběh ukázal výrazně lepší kondici amerických firem, než se čekalo. Do pátku včetně zveřejnilo své výsledky 453 firem z indexu S&P 500 a 72 % z nich překonalo odhady na úrovni zisku na akcii.

Jiný názor, i když o něco dlouhodobější, má Bill Fleckenstein. Známý investor upozorňuje na to, že američtí politici a centrální banka nejsou kompetentní. "Jejich kroky zavánějí zločinem," tvrdí Fleckenstein. "A nic se nezmění, dokud k tomu Ameriku nedonutí další krize."

Ekonomiku podle něj citelně ovlivňuje zničený realitní trh i nedůvěra investorů v akciový trh, která je patrná na nízkém objemu obchodů a malém objemu kapitálu v akciových podílových fondech ve srovnání s obdobím před krizí. Navzdory poklesu cen nemovitostí i nižším cenám například technologických produktů považuje stav americké ekonomiky za velice špatný. Popisuje ho jediným slovem - stagflace.

Spojené státy: Mistr světa v zadlužení může závidět i Řecku
V populárních ekonomických magazínech, kde jsou analyzovány a následně vyjadřovány v dolarech veřejné dluhy států, bývá jedna země často vynechávána – Spojené státy. Nebojme se uvést věci na pravou míru a zařaďme Ameriku na seznam největších světových hříšníků, kam bezpochyby už dlouhou dobu patří.