Akciový vrchol v roce 2012? Cyklické akcie vyzývají k opatrnosti
|

Akciový vrchol v roce 2012? Cyklické akcie vyzývají k opatrnosti

Nedávno jsem psal, že akciové indexy zřejmě ještě nedosáhly na cenový vrchol, ten by se mohl u indexu S&P 500 zformovat někdy na podzim. Vycházel jsem ze síly amerických akciových indexů a z faktu, že se nacházíme v posledním roce prezidentského cyklu v USA, tedy v roce volebním. Důvodů k opatrnosti je ovšem více než dost.

Burzovní almanach Světové akcie Historie Volby

Volby v USA jsou v listopadu. Volební roky jsou historicky z pohledu výkonnosti akcií velmi silné, zejména v závěru roku. Nejslabší bývá naopak druhý rok prezidentského cyklu.

Je to poměrně logické, protože do voleb je v druhém roce daleko, politici, kteří chtějí být zvoleni, ještě nezačali volební kampaň, je to čas, kdy se vláda moc neohlíží na občany. Teprve později, s termínem nových voleb, jim začíná podstrojovat. Poslední rok prezidentského cyklu bývá silný těsně před volbami a po nich. Během léta je to slabé - a tak by tomu mohlo být i letos.

Obrázek: Typické 4 roky prezidentského cyklu na příkladu indexu S&P 500. Pokud by měl být prezidentský cyklus dodržen, měl by trhy čekat silný závěr roku. Z této logiky jsem mimo jiné vycházel při svém předpokladu, že ještě letos zažijeme nový cenový vrchol.

Prezidentský cyklus na akciovém trhu v USA

Akcie: Letošní vrchol je teprve před námi
Současná situace neodpovídá klasickému schématu, kdy bývá hlavní cenový vrchol u indexu S&P 500 spojen se sílou materiálových a ropných akcií a ropy samotné, se slabostí dolaru, sílou jiných měn vůči němu a slabostí části cyklických akcií, konkrétně té, která bývá typicky silná během první fáze býčího trhu.

Události posledních dnů mě donutily podívat se podrobněji na současný vývoj z dlouhodobějšího hlediska. Na Finecharts používám jeden akciový index, který nazývám SMART INDEX. Je složen z akcií, které velmi dobře signalizují významné cenové vrcholy a dna.

Index tvoří cyklické akcie firem, které nejlépe ze všech reagují na zlepšení podmínek na trhu během posledních fází dlouhodobého poklesového trendu, a naopak se chovají relativně špatně v posledních fázích dlouhodobého růstového trendu akcií. Z jejich srovnání s indexem S&P 500 tak lze odvodit, ve které fázi cyklu se trh nachází.

Ukáži nejprve předchozí vrchol růstového trhu z roku 2007. V tom roce vrcholil SMART index o 24 týdnů dříve než akciový index S&P 500.

Vrchol na trzích v roce 2007 - SMART index a S&P 500

Akcie mají kam růst. Prezidentské volby v USA mohou pomoci
Tobias Levkovich ze Citigroup odhaduje, že index S&P 500 uzavře rok 2012 na úrovni 1 375 bodů. Politické turbulence sice mohou s akciemi hodně zamávat, poslední rok prezidentských období v USA ovšem tradičně akciím přeje. Administrativa se totiž všemožně snaží obhájit pozice a pomoci ekonomice, aby to pocítili spotřebitelé, tedy voliči. Je ovšem dobré připomenout, že například v roce 2008 toto historické "pravidlo" dokonale selhalo.

Přemýšlíte o investici do akcií vybraných amerických společností? Máme pro vás řešení s nejnižším poplatkem na trhu.

V současnosti nelze vyloučit možnost, že jsme již zažili cenový vrchol býčího trhu, který trvá (trval) od března 2009. Sice si stále myslím, že nejspíše ještě jedna růstová vlna proběhne, ale cyklické akcie jsou již slabé.

Také lze nyní napočítat celkem pět střednědobých vývojových vln od března 2009, což je typický počet vln, ve kterém se odehrává růst akciového trhu (tři růstové vlny oddělené dvěma vlnami poklesů).

Všimněte si také, jak SMART index signalizoval cenové dno na konci roku 2008.

Vrchol na trzích v roce 2012 - SMART index a S&P 500

Obrázek: ETF pro mezinárodní rozvijející se trhy - EFA. Je složen z akcií významných svetových firem. Riziko jsem zakreslil prímo do grafu.

EFA - ETF pro mezinárodní rozvijející se trhy

Závěr: Jsme zřejmě ve fázi zralého býčího trhu, čemuž by se investoři měli přizpůsobit. Již není vhodná doba na zásadní investice, ta byla v roce 2009. Nyní je index o více než 90 % výše než v březnu 2009. A to ani nemluvíme o rizicích mimo americký prezidentský cyklus, například v eurozóně.

Grexit: Co se bude dít po odchodu Řecka z eurozóny?
Řecko čekají 17. června předčasné volby. Pokud se nestane něco mimořádného, svůj nástup potvrdí strany, které nejsou ochotné pokračovat v úsporných opatřeních. Minulý týden proto země a její banky přišly o další ratingové body, navíc evropský komisař pro obchod Karel de Gucht potvrdil, že Evropská komise a Evropská centrální banka pracují na krizovém scénáři, který počítá s nuceným odchodem Řecka z eurozóny. Co všechno by řecký exit mohl vyvolat a co by znamenal pro Řecko a další země, pro evropský bankovní sektor a investory?