Ropa: 4 cenové šoky spojené s odchodem Řecka z eurozóny
|

Ropa: 4 cenové šoky spojené s odchodem Řecka z eurozóny

Odchod Řecka z eurozóny je tématem posledních týdnů, které jen občas narušují další průšvihy, třeba okolo Facebooku nebo JPMorgan. Cena ropy WTI minulý týden po dlouhé době nakoukla pod 90 USD za barel. Co by s cenami černého zlata udělal případný "grexit"?

Ropa Eurozóna Řecko PIIGS Ropa WTI Ropa Brent Dluhová krize
Srovnání vývoje ceny ropy Brent a WTI

1. scénář: Nové podmínky záchranného balíku pro Řecko

Řecko by přijalo jen mírné změny v úsporných programech a výměnou za aktivnější podporu růstu HDP země zůstane v eurozóně.

Poznámka: Většina analytiků považuje odchod Řecka z eurozóny za jasnou věc, otázkou je pouze jeho načasování.

Vliv na ceny ropy: Brent 120 USD/barel, WTI 110 USD/barel

2. scénář: Střet Evropy s Řeckem, který ale neskončí Grexitem

Nová řecká vláda vzešlá z voleb 17. června nebude proevropská, což Řeky dostane velice rychle na hranu "propasti" v podobě neřízeného bankrotu. Řekové budou usilovat o novou dohodu s MMF, EU a ECB, která ovšem pro tyto instituce nebude dlouhodobě přijatelná.

Vliv na ceny ropy: Brent 100 USD/barel, WTI 80 USD/barel

Nejdůležitější politické rozhodnutí v dějinách ECB
Řečtí politici prakticky bez výjimky tvrdí, že budou chtít znovu jednat o podmínkách finanční pomoci pro svou zemi. Zdají se jim příliš tvrdé. Pokud na to evropští politici nepřistoupí, bude před ECB možná největší rozhodnutí v historii evropské měnové unie.

3. scénář: Neřízený odchod Řecka z eurozóny

Po bankrotu Řecka a jeho nuceném odchodu z měnové unie - v červnu až v červenci mu dojdou peníze, pokud bude zablokována mezinárodní finanční linka - se nákaza rozšíří do dalších zemí unie, ale všichni její členové budou dále platit eurem.

Vliv na ceny ropy: Brent 80 USD/barel, WTI 65 USD/barel

4. scénář: Rozpad eurozóny

Odchod Řecka vyvolá nové a prohloubí stávající problémy v řadě dalších zemí měnové unie. Banky nebudou mít peníze (již nyní jsou ve velkých problémech například banky ve Španělsku). Výsledkem bude postupná "poklona" ze strany dalších zemí a znovuzavedení většiny národních měn.

Vliv na ceny ropy (na dva roky): Brent 60 USD/barel, WTI 50 USD/barel

Rozpad eurozóny v číslech: Kolik by stály nové italské liry, španělské pesety a francouzské franky?
Když Řekové ve volbách projevili nesouhlas s evropskou integrací směřující k fiskální unii s Německem v čele, měli by se obchodníci na forexu začít připravovat na znovuzavedení lokálních evropských měn. Odchod Řecka z eurozóny se po dvou letech ve smrtelných křečích (konečně) jeví jako velice pravděpodobné řešení.

Zdroj: Bank of America