Jak zachraňovat evropské banky, když bailouty nefungují? 7 jasných kroků
|

Jak zachraňovat evropské banky, když bailouty nefungují? 7 jasných kroků

Mnoha lidem na americkém trhu leží v žaludku, protože překročil hranici mezi byznysem a médii a nebojí se o praktikách tržních žraloků mluvit nahlas. Henry Blodget analyzoval internetovou bublinu, když byl zaměstnancem CIBC Oppenheimer, působil také v Merrill Lynch. Bailout španělských bank komentuje jasně: "Nebude fungovat!" Jak by se podle něj měli zachovat ti, kdo chtějí zachraňovat (nejen) evropské banky?

Banky Evropské banky

1. Převezměte banku.

2. Vyhoďte management.

3. Odepište špatné úvěry až na úroveň hodnoty, jakou opravdu mají.

4. Akcionáři banky nedostanou nic. Jejich smůla, že riskovali a investovali do akcií firem, které měly strukturální problémy.

5. Věřitelé banky dostanou podíl z toho, co zbude, takže nepřijdou o všechno, jen o většinu půjčených peněz.

6. Nový kapitál pro banku získejte úpisem preferovaného dluhu (senior debt), tedy dluhu, který bude mít prioritu při vyplácení před každou další půjčkou bance.

7. Pošlete banku (její akcie) zpátky na trh, buď celou, nebo její část.

Španělský bankovní bailout: V čem se liší od pomoci Portugalsku nebo Řecku?
Španělsko požádá eurozónu o finanční pomoc pro své banky. V sobotu to oznámil španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Formální žádost se dá čekat koncem června, až španělský bankovní sektor zhodnotí dvě nezávislé analýzy. Mluví se o 100 miliardách eur. Španělé by ovšem neměli jít ve stopách Řeků nebo Portugalců. Proč?

Varování CDS: Tato banka je teď v Evropě nejrizikovější
Evropské banky reagují na zprávy o pomoci těm španělským negativně, celý sektor je pod tlakem. Je to vidět i na růstu cen CDS, tedy zajišťovacích kontraktů, které se spouštějí v případě neschopnosti podkladové společnosti dostát svým závazkům. Nejhůře je na tom jedna z portugalských bank, jejíž srovnání s relativně bezpečnými bankami ze severní Evropy ukazuje, jak hluboká propast zeje mezi důvěrou ve finanční instituce z jižní Evropy a důvěrou v ty relativně bezpečné.

Zdroj: Business Insider