Tato burza je teď jedním velkým košem rizika
|

Tato burza je teď jedním velkým košem rizika

Představte si někoho, kdo pro některou z kanadských bank připravuje obchody v těžebním a energetickém sektoru, které si po večerech kontroluje na BlackBerry. Cestou domů nakoupí v Shoppers Drug Mart a Loblaws. Z práce si odskočí na kávu do Tim Hortons. Takový hypotetický člověk v zásadě odráží složení a stav burzy v Torontu - těžba, kovy, energetika a finance, k tomu pár kanadských obchodů a železnic. A máme to komplet.

Světové akcie Kanada

Graf složení hlavního indexu torontské burzy mluví jasnou řečí:

Zastoupení jednotlivých sektorů ekonomiky na burze v Torontu

"Většina vajec ve dvou koších"

Uvedená báze indexu by byla na pováženou i v daleko růžovějších obdobích pro akciové trhy, než které právě zažíváme. V současnosti pak podobně poskládané "portfolio" představuje zhmotnění rizika. Komoditní i finanční trhy jsou na tom totiž velice špatně.

Akcie, dluhopisy, komodity: Mají se trhy "těšit" na další uvolnění měnové politiky?
Vysoká nezaměstnanost v eurozóně i v USA, indexy nákupních manažerů signalizující další pokles ekonomiky, vrcholící dluhová krize v Evropě - vrásky na čelech politiků i bankéřů mají jasné důvody. Mají se trhy chystat na další vlnu expanzivní politiky centrálních bank?

Nemovitostní bublina, která splaskla u velkého jižního souseda Kanady, by měla být varováním i pro Kanadu. Ta si ovšem podobný scénář zatím příliš nepřipouští. Nejvíce by jím utrpěly banky, ačkoli je část jejich byznysu "pojištěna" státní nemovitostní agenturou CMHC.

Objem transakcí ovšem jistě klesne, na což budou negativně reagovat například stavební společnosti. Jistě i velká část půjček, které si vzali předlužení Kanaďané, nebude splácena.

Nejlepší země pro byznys: Začněte v Kanadě!
Zatímco Spojené státy a Evropa bojují se svými ekonomickými problémy, kanadské hospodářství prosperuje. Devátá největší ekonomika světa loni rostla o 3,1 % a letos má podle tamní centrální banky zesílit o 2,4 %. Kanada se tak stala podle magazínu Forbes jedničkou mezi zeměmi, kde je ideální začít byznys. Na dalších místech se umístily Nový Zéland a Hongkong.

Pokles komodit: Hrozba pro Kanadu

Možná ještě důležitější než nemovitosti jsou pro Kanadu její zásoby surovin. Pokles cen komodit, který probíhá již několik měsíců, je proto pro ekonomiku země významným rizikem.

Další světová katastrofa? Komodity!
Investoři nakupují cokoli od ropy po hovězí maso. Mánie na trzích ovšem většinou nevěstí nic dobrého. Vzpomeňte na technologickou bublinu konce 90. let. Nad současným závratným růstem cen komodit se ve své knize "Breakout Nations: In Pursuit of the Next Economic Miracles" hlouběji zamýšlí Ruchir Sharma, šéf globálních akciových investičních strategií pro mladé trhy v Morgan Stanley.

Podle Wall Street ceny komodit v posledních letech rostly především díky poptávce mladých trhů v čele s Čínou. Věřte Wall Street, pokud chcete, ale ceny komodit rostly jistě (i) díky tomu, že byl trh s komoditami, s hlediska světových trhů poměrně malý, zaplaven penězi velkých institucí, které hledaly další "velkou věc". Hedgeové a penzijní fondy i fondy soukromého kapitálu jsou příkladem těch, kdo uvěřili komoditnímu příběhu.

Záplava peněz a globální rizika převážily nad fundamenty při utváření cen komodit. Příkladem jsou raketové růsty ceny ropy v roce 2008 i na začátku letošního roku. Navíc, kdo sázel na "čínský komoditní příběh", musí s obavami sledovat zpomalování jejího růstu, možná dokonce postupný přerod její ekonomiky ve vyspělý trh.

Pro energetický a těžební sektor na torontské burze žádné dobré zprávy. Pokud se tedy bude komoditní a realitní trh stále potácet směrem "na jih", nebude kanadský akciový trh ničím jiným než vzorem pro všechny světové medvědy.

Kanadské akcie

Pomaloučku, potichoučku... komodity vstoupily do medvědího trhu!
Řecké povolební tahanice, nedostatek nových pracovních míst v USA a řada dalších problémů zaměstnávají investory v posledních dnech a týdnech. Trochu v tichosti tak koncem minulého týdne došlo k další vyloženě "medvědí" události - index cen komodit klesl od svých loňských maxim o více než 20 %. U akcií se o něm může mluvit, u komodit ho máme oficiálně - medvědí trh je tady!

Zdroj: AndrewHepburn.ca