Španělská noční můra v jediném grafu
|

Španělská noční můra v jediném grafu

Jak špatná je situace ve Španělsku? O tom leccos napovídá pohled na španělskou výnosovou křivku a její proměny v posledních několika měsících. Doslova neúnosná byla situace koncem loňského listopadu, kdy byla výnosová křivka téměř plochá. Španělsko tehdy nemělo kam utéct. Vysoké výnosy (kolem 6 %) po něm totiž investoři chtěli jak za dlouhé (10leté), tak za velmi krátké (3měsíční) dluhopisy. Země byla ve slepé uličce, ze které ji vyvedla až Evropská centrální banka.

Státní dluhopisy Eurozóna ECB Španělsko PIIGS Dluhová krize LTRO a TLTRO

Té se dvěma tříletými tendry v objemu 1 bilionu eur podařilo výnosy snížit, což bylo 1. března patrné jak na delším, tak především na kratším konci výnosové křivky, když si Španělsko mohlo rázem půjčovat na tři měsíce za méně než 1 %.

V poslední době se však situace rapidně zhoršuje, což dokazuje i pohled na výnosovou křivku ze začátku tohoto týdne. Nejenže je delší konec výše, než kde se pohyboval koncem listopadu, ale i kratší konec zaznamenal proti březnu výrazný posun vzhůru. Za 12měsíční dluhopisy Španělsko musí nabízet úrok 4,5 %, za relativně výhodných podmínek si může půjčovat pouze na velmi krátkou dobu. Země se tak pomalu dostává do podobně složité situace jako loni v listopadu a je pouze otázkou času, kdy bude potřebovat další pomoc.

Výnosová křivka španělských dluhopisů

Ľuboš Mokráš: Řecké volby nic neřeší, Španělsko se musí modlit, aby ECB mohutně zasáhla
Aktuální vývoj na trzích a výhledy španělské ekonomiky v současné dluhové krizi v eurozóně komentuje analytik z Ľuboš Mokráš z České spořitelny.

Takhle slaví Španělsko a Itálie Samarasovo vítězství v Řecku, akcie se ale drží na pozitivní vlně
V úvodu obchodování dobrá nálada na akciích i dluhopisech, během pár minut až desítek minut ale příliš mnoho otázek, na které investoři chtějí odpovědi, ale nemají je kde slyšet. Španělské 10leté dluhopisy tak posouvají své rekordní výnosy, ty italské rostou stejně strmě. Mírná úleva je vidět u těch řeckých, ovšem u nich to zajímá málokoho. Akcie bank ve Španělsku a v Itálii klesají až o 6 %. Gratulujeme, Antonisi Samarasi!

Co byste měli vědět o Španělsku, než sednete na býka
Španělsko poslední dobou poutá negativní pozornost investorů rostoucími výnosy státních dluhopisů, akcie na madridské burze jsou na tříletých minimech. Splaskávající se nemovitostní bublina a finanční krize si vybírají krutou daň - pustoší bankovní systém a nákaza se rychle šíří i do reálné ekonomiky.