Vítěz dne, který zase tolik nepřekvapuje
|

Vítěz dne, který zase tolik nepřekvapuje

Výnosy desetiletých španělských dluhopisů po dnešní úspěšné aukci krátkodobějších cenných papírů výrazně klesají. Řada informací, které v posledních hodinách naznačují, že by ECB mohla či měla obnovit program odkupu dluhopisů periferních evropských zemí, pomáhá sentimentu. Španělská vláda se tak může alespoň pro dnešek radovat, již dnes má být ovšem zveřejněn výsledek auditu celého španělského bankovního sektoru.

Eurozóna ECB Aukce umění Španělsko PIIGS Dluhová krize
Výnos 10letých státních dluhopisů Španělska

Španělsko si ve čtvrtek půjčovalo na 2 až 5 let. Výnosy požadované investory oproti květnové aukci výrazně vzrostly, Španělé ovšem nakonec upsali více, než původně plánovali (2,2 miliardy eur, čekaly se jen 2 miliardy).

Investiční stratég z ING Alessandro Giansanti ovšem upozorňuje, že Španělé v posledních měsících stále více draží dluhopisy s kratší splatností na úkor těch dlouhodobých. 74 % peněz, které si Španělsko potřebovalo půjčit v prvním pololetí, je splatných do 5 let. Loni ve stejném období to bylo jen zhruba 45 % vydaných dluhopisů. Podle Giansantiho jde o jasný důsledek toho, že napětí v periferních zemích roste, dlouhodobé výhledy jsou velice nejisté.

ECB nejspíše bude muset znovu nakupovat dluhopisy PIIGS, ESM by navíc mohl pomáhat rekapitalizovat evropské banky
Francouzský prezident Holande souhlasí s italským premiérem Montim v tom, že by Evropský stabilizační mechanismus (ESM) měl odkupovat dluhopisy problémových zemí eurozóny. Tomu v krátkodobém horizontu rozumí i Andrew Bosomworth z PIMCO, největšího dluhopisového fondu na světě. Kromě toho by se prý mohl podílet i na rekapitalizaci evropských bank. Bosomworth to uvedl ve vysílání zpravodajské stanice Bloomberg.