Ve Španělsku nejdou ke dnu pouze banky, ale i průmysl
|

Ve Španělsku nejdou ke dnu pouze banky, ale i průmysl

Situace ve španělské ekonomice se povážlivě zhoršuje. A to v situaci, kdy tamní bankovní systém stojí na pokraji hlubokého pádu a nezaměstnanost atakuje 25 %. Dokládají to data o průmyslové produkci, která v dubnu meziročně klesla o 8,3 % a dostala se nejníže od října 2009. Čekal se pokles o 6,5 % a oproti situaci v březnu, kdy průmysl klesal o 7,5 %, mělo dojít k mírnému zlepšení. Optimistická očekávání se však nenaplnila.

Průmysl Ekonomika Krize Španělsko PIIGS

Španělská průmyslová produkce klesá meziročně už 12 měsíců v řadě. Pokles průmyslu, který se na španělském HDP podílí téměř jednou třetinou, nevěstí nic dobrého ani pro další statistiky vývoje ekonomiky i nezaměstnanosti. Země se tak pravděpodobně dostává stále hlouběji do recese, ve které se budou nakupené problémy řešit jen velmi obtížně.

Meziroční vývoj španělské průmyslové produkce (v %)

Omyl: Jako první opustí eurozónu Španělsko, ne Řecko! 6 důvodů
K ustáleným výrazům evropského slangu se po Grexitu (odchodu Řecka z eurozóny) přidává další – Spexit, ke kterému dojde možná ještě dříve než v případě Řecka. Proč? Lze najít nejméně šest pádných důvodů.

Co byste měli vědět o Španělsku, než sednete na býka
Španělsko poslední dobou poutá negativní pozornost investorů rostoucími výnosy státních dluhopisů, akcie na madridské burze jsou na tříletých minimech. Splaskávající se nemovitostní bublina a finanční krize si vybírají krutou daň - pustoší bankovní systém a nákaza se rychle šíří i do reálné ekonomiky.

Zdroj: X-Trade Brokers