Dokud se nezhroutí dluhopisový trh, americké zadlužení strmě poroste
|

Dokud se nezhroutí dluhopisový trh, americké zadlužení strmě poroste

Růst amerického vládního zadlužení je raketový. A bude ještě minimálně několik let pokračovat podobným tempem. Předpokládá to dluhový výhled analytiků Bank of America. Mezi lety 2008 a 2017 předpovídají nárůst celkového dluhu (připomeňme politickou debatu o takzvaném dluhovém stropu) o více než 11 bilionů dolarů, tedy o více, než se dluh zvýšil za 63 let od roku 1945 do roku 2008. Pozice světové rezervní měny (vůle bankéřů a manažerů držet americké dolary) Washington nenutí nijak výrazně změnit politiku, ovšem to skončí, jakmile inflace otřese dluhopisovým trhem.

Americká ekonomika Inflace Americký dolar Zadlužení Dluhový strop
Vývoj amerického vládního dluhu

QE3: Pokud bude, vydělají žraloci, ale neduhy americké ekonomiky nevyřeší
O třetí vlně kvantitativního uvolňování si štěbetají vrabci na Manhattanu i holubi nad londýnskou City, centrální banka v USA ovšem pro další tištění peněz v očích ekonomů bude jen těžko hledat argumenty. Problémy americké ekonomiky jsou totiž od pozitivní nálady na akciových a komoditních trzích stejně daleko, jako bilance Fedu před krizí od té současné.

Pozor na USA! Ekonomiku čeká problém Lehmanovských rozměrů
Nestačí vám problémy v Evropě? Tak se nechte "zaujmout" Ezrou Kleinem z Washington Post. Nedávno totiž ve vysílání MSNBC stručně a jasně vysvětlil, že americkou ekonomiku čeká velice perný přelom let 2012 a 2013. Vyprší daňové slevy, některé typy podpory pro nezaměstnané, zároveň se americký dluh přiblíží svému stropu (loni v srpnu to stačilo na ztrátu nejvyššího ratingu u S&P a "výplach" trhů), a navíc ekonomiku čekají automatické škrty. Celkem je řeč o 6,8 bilionu dolarů během 10 let.

Zdroj: Bank of America