Investice v době největší krize: Když teče krev, dá se pořádně vydělat
|

Investice v době největší krize: Když teče krev, dá se pořádně vydělat

Slavný výrok barona Rotschilda z 18. století prý v originálu zněl takto: "Nejlepší čas nakupovat je tehdy, když v ulicích teče krev. I kdyby to byla vaše vlastní!" V době paniky po napoleonských válkách a během krvavého povstání pařížské komuny doporučoval nakupovat francouzské státní dluhopisy - byly k dostání se zhruba 50% diskontem. Jeho kontrariánský přístup přinesl kýžené ovoce. Takže hurá na nákupy do Řecka!

Krize Ocenění Světové akcie Řecko P/E Regiony Kontrariánské investování
Krvavé protesty v Řecku

Studie cyklicky očištěných valuací akcií CAPE (Cyclically-adjusted price-earnings ratio) nabízí zajímavé závěry. Byla zkoumána data 32 zemí z databáze GFD (Global Financial Data). Většina dat je dostupná zpětně do 70. až 80. let. Ke dvěma zemím (Velká Británie a USA) jsou k dispozici data za celé století.

Pro každou zemi byly sestaveny Shillerovy 10leté cyklicky očištěné P/E poměry (CAPE). Většina CAPE se v průměru pohybovala mezi 15 a 20. Minima byla okolo hodnoty 7 a maxima 45.

Občas se v tisku objeví analýza nějakého "exota", který nyní doporučuje nakupovat na řeckém trhu s odvoláním na atraktivní valuace P/E. V historickém srovnání jednotlivých trhů bylo koncem roku CAPE pod hodnotou 5 jen v devíti z tisíce případů. Tady jsou:

- 1920 - USA

- 1974 - Velká Británie

- 1981 - Nizozemsko

- 1984, 1985, 1997 - Jižní Korea

- 2000 - Thajsko

- 2008 - Irsko

- 2011 - Řecko

Dokážete si vůbec představit, že byste v takových dobách investovali na výše jmenovaných trzích? Nejspíš ne. Noviny byly plné katastrofických scénářů a řada těchto zemí se potýkala s hlubokou krizí.

Jak teď investovat? Neřešte výsledky řeckých voleb a hledejte dlouhodobé myšlenky
"Okurková sezóna" vyznačující se poklesem obchodů je už za dveřmi a tradeři už balí kufry na své letní rezidence. Přimět je k návratu ze slunečných pláží by snad mohlo jedině výraznější vlnobití v Evropě (třeba kolaps eura). Na druhou stranu i na stupňující se dluhovou krizi eurozóny a zásahy ratingových agentur do nejcitlivějších míst už jsme si tak trochu navykli. Do jakých pozic můžete ještě s klidným srdcem vstoupit, než dáte svému počítači definitivně "adios"? Inspirujte se radami expertů z Bank of America.

Pokud se podíváme na následné výnosy odvážlivců, kteří se nezalekli a investovali, "když tekla krev", výsledky jsou překvapivě lákavé. Průměrné reálné výnosy (očištěné od vlivu inflace) jsou fantastické:

- roční výnos: 35 %

- 3letý složený anualizovaný roční výnos (CAGR - Compounded annual growth rate): 30 %

- 5letý CAGR: 20 %

- 10letý CAGR: 12 %

Není co dodat: Trhy periferií už čekají na vaše "Buy"!

Investiční manuál pro všechny scénáře vývoje dluhové krize: Mezi politickým pohodlím a válkou
Jak investovat v případě různých scénářů řecké krize? Podle nás připadají v úvahu pro EU a akciový trh jako celek čtyři hůlavní scénáře. Tyto varianty vývoje vycházejí z rámce, který udává, kde se ve třech fázích této krize nacházíme, a současných rizik hrozících ze tří pohyblivých částí investičního vesmíru: politiky, hospodářského cyklu a ocenění aktiv.

Zdroj: mebfaber.com