Index DOW v příští dekádě spadne na 3 000 bodů
|

Index DOW v příští dekádě spadne na 3 000 bodů

Harry Dent, manažer ekonomické prognostické společnosti HS Dent, je jedním z největších medvědů, na jakého lze v akciovém světě narazit. V rozhovoru pro CNBC načrtl svou vizi demograficky taženého poklesu indexu Dow Jones k 3 000 bodů.

Dow Jones Světové akcie Demografie
Index Dow - ilustrační foto

Dent byl velkým optimistou v devadesátých letech a první dekádě nového tisíciletí, protože bylo možné pozorovat početnou generaci babyboomers, kteří si hojně půjčovali a utráceli peníze, díky čemuž se raketovým tempem mohly rozvíjet i technologie a internet.

Nyní je tu přesný opak. Od roku 2008 do roku 2020 budeme sledovat trend "baby-bust" - menší spotřeba, méně prodaných nemovitostí. Babyboomers budou více spořit na blížící se důchod. Nebude existovat způsob, jak ekonomiku stimulovat.

Největší dluhová bublina v dějinách, která volá po oddlužení

Za normálních okolností by bylo pro index Dow Jones 20 000 bodů relativně splnitelným cílem. Stejně jako jsme v posledních několika dekádách zažili neočekávané bubliny, po nichž následovaly bolestivé korekce, máme tu jednu takovou praskající bublinu i v současnosti. Splaskává dluhová a demografická bublina, která v dalších letech stáhne trhy o 70 až 80 % níže.

Index Dow Jones 1992 - 2012

9 důvodů, proč ve druhém pololetí vsadit na akcie
Přestože v současném nejistém prostředí nemůže nikdo předvídat, co se na akciovém trhu bude dít zítra (i když se někteří analytici tváří jako jasnovidci a střílejí od boku dlouhodobé predikce s přesnými cíly), existuje hned několik důvodů, proč by se akciím mělo v druhé polovině roku dařit lépe. Tím hlavním je, že nejhorší scénáře jsou již započteny do jejich cen.

Dokdy k takovému propadu dojde? Dent předpovídá, že během příští dekády. Očekává, že to nejhorší teprve přijde - až začne svět po obrovské dluhové bublině procházet radikálním deleveragingem.

V současnosti teprve zlehka začínáme. Pro příklad, k jakému oddlužování bude muset dojít, uvádí Dent 16bilionový americký vládní, 42bilionový soukromý a 66bilionový (podle některých odhadů až 80bilionový) dluh na nárocích, které vzniknou například v důchodovém systému, ale na které nebudou peníze.

Opakování Velké deprese

Jak je patrné z historie, na deleveraging trhy reagují nejhůře. Podívejte se na oddlužování po velké dluhové bublině v letech 1930 až 1933. Dramatický propad trhů bude podle Denta nevyhnutelný.

V úvodu zmíněný optimističtější výhled na 20 000 bodů u indexu Dow prezentuje v debatě na CNBC Dentův oponent Seth Masters z Bernstein Global Wealth Management.

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

Barry Ritholtz: Akcie mají před sebou pokles o zhruba 50 %
Vývoj amerických akcií od roku 1997 do současnosti je velice podobný vývoji indexu Dow od roku 1962 do roku 1982. Tehdejší sekulární medvědí trh se vyznačoval třemi obdobími růstu s následnými silnými poklesy. Aktuální situace nahrává medvědům, kteří na základě historie mohou očekávat až 50% propad indexu S&P 500, tvrdí známý investor Barry Ritholtz. Ve Spojených státech očekává recesi, ačkoli neví, zda přijde během dvou, nebo až čtyř let.

Zdroj: CNBC